Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Płaska korekta na GPW może świadczyć o sile rynku

Komentarz z 24.04.2017 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Cały czas obserwujemy przebieg korekty na GPW. Jak dotychczas ma ona charakter konsolidacji / trendu bocznego. Biorąc pod uwagę skalę wcześniejszego wzrostu, może to świadczyć o sile naszego rynku.

WIG_1_rok

Skąd może się brać ta siła? Po pierwsze rynki wschodzące cały czas opierają się spadkom. Po drugie I kwartał w polskiej gospodarce prawdopodobnie okazał się zaskakująco dobry. Niektóre prognozy zaczynają mówić o ok. 4% wzroście PKB. W naszych założeniach na br. przyjmowaliśmy do tej pory, że taki odczyt jest możliwy, ale dopiero w IV kwartale. Jeśli ta prognoza potwierdzi się i w kolejnych kwartałach wzrost gospodarczy będzie wyższy od naszych założeń, to musielibyśmy zweryfikować nasze założenie dotyczące 10% wzrostu WIG w 2017 r. Oczywiście pod warunkiem, że w przypadku OFE politycy nie zafundują nam jakiejś przykrej niespodzianki.

Reasumując, siła warszawskiej GPW po wcześniejszej 4-miesięcznej fali wzrostowej zaskakuje. Być może już wkrótce poznamy główną przyczynę tej sytuacji. Byłoby to potwierdzeniem tezy, że rynek z wyprzedzeniem dyskontuje to, co później dzieje się w realnej gospodarce.

PS. Wyniki wyborów we Francji są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Początek poniedziałkowej sesji przyniesie wzrosty. Zobaczmy jednak, w jakiej formie będziemy kończyć dzisiejszą sesję.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 

poniedziałek, 24 kwietnia 2017, sebastian_buczek

Polecane wpisy

  • I znowu przy 60 tys. punktów

    Komentarz z 19.03.2018 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A. Z serii: Co nas dziwi? W ostatni tydzień wchodziliśmy z pewnymi nadziejami na odbicie

  • Powiew wczesnej wiosny na rynkach

    Komentarz z 12.03.2018 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A. Z serii: Co nas dziwi? Po trudnym lutym, marzec jest łaskawszy dla inwestorów. Może n

  • I wsparcie na WIG pękło, czy zadziała poziom 60k?

    Komentarz z 5.03.2018 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A. Z serii: Co nas dziwi? Niestety, nasze nadzieje (z ubiegłego poniedziałku) na odbicie