Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Czy GPW zaczyna wysyłać niepokojące sygnały?

Komentarz z 29.05.2017 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Po pierwsze – rynek z lekka „rozklekotał się”. To znaczy stał się bardziej zmienny, nawet na bazie dziennej. Dobrze obrazują to zmiany WIG na poszczególnych sesjach w ubiegłym tygodniu versus chociażby nasz fundusz QUERCUS Agresywny. Jak widać w poniższej tabeli, zmienność WIG stała się wyraźnie wyższa. Na 3 z 5 sesji zmiany WIG były na poziomie +/-1%, podczas gdy cały szeroki rynek, opisany zachowaniem naszego funduszu, tylko raz przekroczył poziom +/-0,5%.

2017.05.29 

Po drugie – kilka papierów, bohaterów 6-miesięcznej minihossy, znalazło się na krawędzi. Dobrym przykładem może być PKN (spółce nie sprzyja słaby dolar).

 2017.05.29_PKN_1_rok
 
A także Alior (wyraźna podaż powyżej 70 zł).

 2017.05.29_ALR_1_rok

Jeśli kursy nie wybronią się przy obecnych poziomach wsparcia, może być to zapowiedzią ich dalszej przeceny.

Czego mogą obawiać się inwestorzy? I tu dochodzimy do sedna sprawy. Tym bardziej w obliczu nowych szczytów na nowojorskiej giełdzie. Inwestorów na GPW coraz bardziej zaczyna martwić brak wieści na temat przyszłości OFE. Wydawało się, że (neutralny) scenariusz wicepremiera Morawieckiego jest praktycznie przesądzony. tymczasem pojawiają się różne plotki. Inwestorzy mogą interpretować je w taki sposób, że politycy mają problem z oddaniem uczestnikom OFE ich oszczędności, bo zaczynają grać na czas. Jeśli te obawy potwierdziłyby się, blask naszego rynku z ostatnich 6 miesięcy, wyraźnie przygaśnie.

Reasumując, GPW zaczyna wysyłać pewne niepokojące sygnały. Głównym powodem jest niepewność co do przyszłości OFE. Jeśli w czerwcu nie pojawią się konkretne propozycje, może to oznaczać, że faktycznie politycy zaczęli grać na czas. Można przypuszczać, z jakim zamiarem. Jeśli natomiast pojawią się i to te, na które czeka rynek, jest szansa na kontynuację dobrej passy do jesieni.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

 

poniedziałek, 29 maja 2017, sebastian_buczek

Polecane wpisy

Komentarze
2017/05/31 09:32:26
Nic nie zrobimy, trzeba czekać...