Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Komentarz z 8.05.2017 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Indeks zmienności VIX na rekordowo niskim poziomie

Jeden z kluczowych indeksów zmienności – VIX, zwany również potocznie indeksem strachu, notuje w ostatnich dniach jedne z najniższych odczytów na przestrzeni kilku lat. Jego wartość spadła do ok. 10 punktów. O czym to świadczy?

VIX_vs.S&P500

Po pierwsze zmienność notowań jest obecnie bardzo niska, co wskazuje, że nastroje inwestorów są bardzo dobre. Na przestrzeni ostatnich lat VIX był na podobnym poziomie tylko raz – w okolicach połowy 2014 r. Po drugie od dobrych kilku kwartałów nie było większej korekty. Podczas ostatnich spadków indeksu S&P500 z 2016 r., VIX podskakiwał do 20-30 punktów.

Czy to oznacza, że przed nami korekta na nowojorskiej giełdzie (a tym samym pewnie na innych też)? Niekoniecznie, spadki nie muszą pojawić się od razu. Analiza zachowania indeksu strachu i S&P500 po bardzo niskim odczycie VIX prowadzi, bowiem do wniosku, iż najczęściej jeszcze przez jakiś czas akcje drożeją, ale zaczyna rosnąć zmienność notowań. Dopiero po pewnym okresie rynek faktycznie koryguje się, a VIX mocno skacze do góry.

Reasumując, niski odczyt VIX sugeruje, że coś (korekta) wisi w powietrzu. Ale raczej bardziej prawdopodobne jest, że nadejdzie ona „za chwilę”, a nie „natychmiast”.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 

poniedziałek, 08 maja 2017, sebastian_buczek

Polecane wpisy

  • Rzut oka na wycenę spółek z GPW

    Komentarz z 7.08.2017 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A. Z serii: Co nas dziwi? Ponad 8 lat hossy za nami. Wydawałoby się, że spółki notowane n

  • I półrocze 2017 r. – 9 (!) rok hossy

    Komentarz z 3.07.2017 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A. Z serii: Co nas dziwi? I półrocze było udane dla inwestorów na światowych giełdach. Gł

  • Kiedy większa korekta?

    Komentarz z 19.06.2017 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A. Z serii: Co nas dziwi? Od listopada 2016 r. trwa średnioterminowa fala wzrostowa na ś