Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

I półrocze 2017 r. – 9 (!) rok hossy

Komentarz z 3.07.2017 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

I półrocze było udane dla inwestorów na światowych giełdach. Główne indeksy (S&P500, DAX) osiągnęły nowe szczyty wszechczasów. Od początku roku S&P500 zyskał 8,2%, a DAX 7,3%. Polskie akcje należały do jednych z najlepszych. WIG wzrósł o 17,9%.

WIG_1_rok
Na warszawskiej GPW największe wzrosty były udziałem: mBanku, PZU, Lotosu i PZU z dużych spółek oraz firm technologicznych (Ailleron, CD Projekt, Vigo System) i biotechnologicznych (Selvita, Celon) wśród średnich i mniejszych.

Rynek surowcowy podlegał wahaniom po wzrostach w ubiegłym roku. Przykładowo ropa skorygowała się o 14%, ale złoto wzrosło o 8%, a miedź zyskała 8%.

Ceny obligacji skarbowych wahały się. Rentowności 10-letnich polskich papierów spadły do 3,3%. Fed podniósł dwukrotnie stopę procentową i zapowiedział kolejną podwyżkę w II połowie roku.

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że hossa na światowych rynkach weszła w 9 (!) rok. Również zresztą i u nas. Jeśli ktoś nie wierzy, warto spojrzeć na poniższy długoterminowy wykres WIG. Ostatnia średnioterminowa fala wzrostowa została rozpoczęta w listopadzie ubiegłego roku po zwycięstwie D. Trumpa.

WIG_20_lat

Co dalej? W II połowie br. oczekujemy raczej kontynuacji pozytywnych tendencji na rynkach i prawdopodobnie ustanowienia kolejnych rekordów przez główne indeksy giełdowe, chociaż dynamika wzrostów nie powinna być już duża. W międzyczasie możliwe są także korekty.

Kluczową kwestią w Polsce będą zmiany w systemie emerytalnym, w tym przyszłość OFE. Na razie dostrzegamy opóźnienie w realizacji wcześniejszych zapowiedzi. Za najważniejsze czynniki ryzyka nadal uważamy: trudny do przewidzenia rozwój wydarzeń w sferze geopolitycznej na świecie oraz kontrowersyjne działania polskich polityków.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 poniedziałek, 03 lipca 2017, sebastian_buczek

Polecane wpisy

Komentarze
2017/07/10 13:53:09
Pod koniec hossy tak historycznie patrząc może mocno rosnąć dynamika wzrostów. I to będzie znak, żeby uciekać.
-
2017/10/26 13:36:43
Jestem bardzo ciekawy jak będzie wyglądać kolejna hossa w porównaniu z tą którą przedstawiasz.