Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Średnie i mniejsze spółki oferują duży potencjał

Komentarz z 18.09.2017 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Wiele cierpkich słów padło w ostatnich miesiącach pod kątem polskich średnich i mniejszych spółek. Faktycznie, w bieżącym roku ten segment nie rozpieszcza inwestorów. Indeks sWIG80 zyskał raptem 6%. Na tle wzrostu WIG20 (+28%) to rezultat, który rozeźlił już niejednego inwestora.

SWIG80_1_rok 
W niektórych przypadkach słabe zachowanie maluchów jest usprawiedliwione ich gorszymi wynikami finansowymi. Na przykład wynikającymi z wyższych kosztów pracy lub droższymi surowcami. Ale w wielu przypadkach niechęć do średnich i mniejszych spółek nie jest do końca zrozumiała, szczególnie, że ich wyceny wyglądają tak, jakby ponad 8-letnia hossa o nich zupełnie zapomniała. Potrzeba jedynie jakiegoś wydarzenia, iskry, by tę wartość inwestorzy dostrzegli.

Dobrym przykładem z ostatnich dni jest LC Corp. Główny akcjonariusz zdecydował się sprzedać ok. 50% pakiet spółki inwestorom finansowym i… kurs poszybował w ciągu kilku dni o kilkadziesiąt procent.

LCC_1_rok
Co więcej, nawet uwzględniając piątkowy wzrost, LC Corp nadal nie jest wysoko wyceniony. Wskaźnik P/E17 na bazie prognoz analityków wynosi 7,2, P/BV 0,8, a przyszłoroczna dywidenda może sięgać 7%.

W przypadku LC Corp iskrą, która wywołała gwałtowny wzrost ceny, było wyjście głównego akcjonariusza. W przypadku innych spółek może to być coś zupełnie innego, np. pojawienie się nowego akcjonariusza, połączenie z inną firmą, skup akcji własnych itd.

Reasumując, rok bieżący na GPW należy do dużych spółek. Ale nie oznacza to, że nie warto szukać okazji wśród średnich i mniejszych firm. Wycena wielu z nich jest obecnie bardzo niska. Jednak do wzrostu ich kursów potrzeba jakiegoś wydarzenia.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 
poniedziałek, 18 września 2017, sebastian_buczek

Polecane wpisy

Komentarze
2017/11/22 10:40:46
Ciekawie się to zapowiada szczerze mówiąc. Nie miałem pojęcia że aż taki duży potencjał mogą oferować. Ciekawe zjawisko ;)