Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Powiew wczesnej wiosny na rynkach

Komentarz z 12.03.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Po trudnym lutym, marzec jest łaskawszy dla inwestorów. Może na razie niekoniecznie polskich, ale i dla nich słońce jeszcze zaświeci.

Ale po kolei. Najpierw rzut oka na rynek amerykański. A tam… powrót dobrej koniunktury, mimo (głównie medialnych) ceł na stal i aluminium. Prym wiedzie technologiczny Nasdaq, który w piątek właśnie ustanowił nowy rekord wszechczasów! Jakby na przekór wszystkim obawom (w tym również i naszym), że rynki są w trakcie kilkumiesięcznej fazy szczytowania.

20180312_NDQ_1_rok
U nas tak dobrze nie było. Szczególnie w trakcie czwartkowej i piątkowej sesji, kiedy do inwestorów w końcu dotarło, że podwyżek stóp długo, długo jeszcze nie będzie, a zatem oczekiwania co do wyników banków, a tym samym ich kursy, są przesadzone. Oj, dostało się kilku reprezentantom tego największego sektora. W gronie liderów przeceny znalazły się m.in. Alior i PKO BP.

Optymiści odczytają to jednak w inny sposób – inwestorzy uwzględnili w wycenie banków dłuższy okres ultra niskich stóp (notabene bardzo korzystny dla sektora deweloperskiego) i teraz GPW może podążać za rynkiem amerykańskim. Jest nadzieja, że tak właśnie się stanie, przynajmniej w najbliższym czasie. Optymistyczną wersję może również potwierdzać mocno negatywny odczyt naszego barometru nastrojów giełdowych Qnews.pl. Dotarł on właśnie do poziomu strachu, ostatnio widzianego w połowie 2016 r.

 20180312_BNG_Qnews

Z ciekawostek – spółką, która w ostatnich tygodniach wzbudziła najwięcej emocji, jest bez wątpienia GetBack. Kurs znacząco spadł po informacji o planowanej emisji akcji. Żywiołowy rozwój firmy, jak widać, ma swoją (wysoką) cenę. Ponieważ sytuacja na rynkach finansowych jest dobra, jest szansa, że oferta może spotkać się z zainteresowaniem. Oczywiście znakiem zapytania pozostaje cena emisyjna. Nie można też wykluczyć, że prędzej lub później dojdzie do zmian w strukturze akcjonariatu. Spółce przydałby się duży inwestor, który zapewniłby dostęp do tańszego kapitału i zrestrukturyzowałby ją. To zadanie dla zarządu i Abrisa na najbliższe tygodnie.

20180312_GBK_1_rok

Reasumując, krótkoterminowo strachy na rynkach ustępują. Jest zatem czas na odbicie. Prym wiedzie najmocniejszy w hossie Nasdaq. My pozostaliśmy w blokach startowych, ale nawet i u nas powinniśmy poczuć choć trochę powiewu wczesnej wiosny.
 
Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 

poniedziałek, 12 marca 2018, sebastian_buczek

Polecane wpisy

  • Pora na korektę w Stanach?

    Komentarz z 25.03.2019 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A. Korekta rynkom, a w szczególności amerykańskiemu, się po prostu należy. Od grudnioweg

  • Byki zaczynają się budzić z długiego snu

    Komentarz z 18.03.2019 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.   Ponad rok trzeba było czekać aż odsetek byków w sondażu Stowarzyszenia Indywid

  • Świat sobie, nasze SMS sobie

    Komentarz z 11.03.2019 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A. Doczekaliśmy się wreszcie korekty na głównych rynkach. Powodem okazały się obniżone p

Komentarze
2018/03/15 10:28:07
No wreszcie zaczyna się coś dziać, bardzo fajnie może w końcu będzie czas poinwestować znowu w coś .
-
2018/03/18 08:10:42
O !

pojawił się kolejny nudny, ohydny, nikomu nieprzydatny, bezpłciowy, grafomański, niestrawny, ,,Raport Tygodniowy, który napisał ten świrus i oszołom Sławomir Kłusek.. kompletny czysty bełkot, kicz, stek banałów i szmira

analizy-rynkowe.pl/nowy-raport-tygodniowy-16/

szczególnie nie wolno czytać o liście spółek ,,atrakcyjnych fundamentalnie" (str.8-13)

Niech każdy z was spróbuję powstrzymać się od przeczytania tego ,,Raportu Tygodniowego"
-
2018/03/21 10:57:09
Według mnie póki co nie ma co się cieszyć, bo jak wiadomo rynek jest nieprzewidywalny. ;)