Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Początek (nieśmiałego) odbicia na GPW

Komentarz z 09.07.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Nastroje polskich inwestorów są skrajnie negatywne. Strach i zniechęcenie wzięły górę w ostatnich tygodniach. Słychać wiele głosów, że było, jest i będzie beznadziejnie. W takich okolicznościach zwykle… tworzą się lokalne dołki.

Na razie – wygląda na to – mamy początek odbicia na GPW. Rynek nie wykazuje dużej siły, a inwestorzy wiary w to, że sytuacja może ulec trwalszej poprawie. Ale to dobrze, bo do zmiany nastrojów potrzeba sporo czasu.

20180709_WIG_1_rok 

Lokomotywa hossy, czyli amerykański rynek akcji, ma się całkiem dobrze. Indeks S&P500 (nie wspominając już o Nasdaq) wygląda mocno.

20180709_SPX_1_rok

Ma to swoje dobre i złe strony. Dobre – bo wskazuje kierunek dla naszego pokiereszowanego rynku. Złe – bo czulibyśmy większy komfort z odbiciem u nas, gdyby S&P500 był bliżej 2.600 pkt., a nie 2.750.

Reasumując, poziom nastrojów i nastawienia polskich inwestorów do GPW jest tak zły, że teraz powinno być już tylko lepiej. Głównym czynnikiem ryzyka, jaki dostrzegamy na najbliższe miesiące, jest możliwość skorygowania się rynków dojrzałych, co pewnie nie pozostałoby bez wpływu na zachowanie pozostałych, w tym naszego. Na razie jednak zakładamy, że wakacyjny optymizm powoli zacznie się udzielać także i polskim inwestorom.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 poniedziałek, 09 lipca 2018, sebastian_buczek

Polecane wpisy

  • Pora na korektę w Stanach?

    Komentarz z 25.03.2019 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A. Korekta rynkom, a w szczególności amerykańskiemu, się po prostu należy. Od grudnioweg

  • Byki zaczynają się budzić z długiego snu

    Komentarz z 18.03.2019 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.   Ponad rok trzeba było czekać aż odsetek byków w sondażu Stowarzyszenia Indywid

  • Świat sobie, nasze SMS sobie

    Komentarz z 11.03.2019 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A. Doczekaliśmy się wreszcie korekty na głównych rynkach. Powodem okazały się obniżone p