Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Szukamy kolejnych powodów do kontynuacji dobrej passy GPW

Komentarz z 6.08.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.


O fatalnych nastrojach polskich inwestorów na k. VI już było. O niskim poziomie wycen naszych akcji i skupowaniu akcji przez dotychczasowych wiodących akcjonariuszy też. Co jeszcze może korzystnie wpływać na GPW?

Kwestia fuzji. Minął koniec lipca, kiedy spodziewaliśmy się informacji na temat połączenia Pekao i Aliora. Ponieważ żadnego komunikatu nie było, wzrosło prawdopodobieństwo, iż nic się nie wydarzy. A to z kolei – co nas zawsze trochę dziwiło – powinno zostać przyjęte z ulgą przez rynek i może zwiastować lepsze dni dla posiadaczy akcji Pekao i Aliora.

W obu przypadkach powinna pomagać racjonalna wycena i spora korekta kursów od stycznia br.

20180806_PEO_3_lata 
Innym przypadkiem, na rozwiązanie którego od dawna czekają inwestorzy, jest kwestia połączenia Vistuli i Bytomia. Z ostatnich słów prezesa tej drugiej spółki można byłoby wnioskować, iż na wszystkie pytania UOKiK odpowiedzi zostały udzielone. Tak więc czekamy już prawdopodobnie na werdykt końcowy. Zakładając, iż będzie pozytywny, później już wszystko będzie w rękach (głosach) akcjonariuszy obu spółek. W tym przypadku fuzja zostałaby przyjęta przez rynek, jako element budujący wartość.

Generalnie nasze przemyślenie jest takie, iż wiele polskich spółek jest małych. Jeśli chcą one znaczyć więcej, zarówno w skali lokalnej, jak i europejskiej, muszą powalczyć o skalę działalności. Jednym z prostszych rozwiązań jest łączenie się z innymi pokrewnymi podmiotami i wykorzystywanie efektów synergii.

Reasumując, być może już w najbliższych tygodniach rozstrzygną się kwestie połączenia Pekao i Aliora, a także Vistuli z Bytomiem. W obu przypadkach trzymamy kciuki za pozytywny, z punktu widzenia giełdowych inwestorów, scenariusz, który mógłby się stać pozytywnym katalizatorem dla całej warszawskiej GPW.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 poniedziałek, 06 sierpnia 2018, sebastian_buczek

Polecane wpisy

Komentarze
2018/08/06 12:03:43
świetny jest ten blog, pozdrawiam!