Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Coś się zaczyna dziać na średnich i mniejszych spółkach

Komentarz z 04.02.2019 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu
Quercus TFI S.A.

Wielu polskich inwestorów okres od marca 2017 r. do końca 2018 r. chciałoby wymazać z pamięci. Był to bardzo trudny czas na średnich i mniejszych spółek notowanych na GPW. Indeks sWIG80 przeszedł przez prawdziwą, ponad półtoraroczną, bessę. Gorszą niż w 2011 czy 2014 r.

20190204_SWIG80_10_lat

Spore grono spółek spadło do poziomów cenowych znanych tylko z dołka bessy 2008/2009. Czasami spadki były uzasadnione, np. załamaniem generowanych zysków. Ale w części przypadków kursy zniżkowały o wiele głębiej niż wynikałoby to z fundamentów spółek.

Kiedyś na GPW obowiązywała taka złota reguła. Wystarczyło znaleźć spółkę ze wskaźnikiem P/E w okolicach 10 i prędzej lub później można było na tej inwestycji zarobić. Obecnie w niektórych przypadkach wyceny spadły do 5-8-krotności zysków i przysłowiowy pies z kulawą nogą nie chce się nimi zainteresować. To nie jest normalne!

Ale rynek ma to do siebie, że porusza się od skrajnego przewartościowania do skrajnego niedowartościowania. I prędzej lub później inwestorzy przypomną sobie o zapomnianych spółkach na GPW. A pieniądze leżą na stole i wystarczy się po nie tylko schylić. Dowód? Minął zaledwie jeden miesiąc nowego roku, a 30 spółek osiągnęło już wzrost kursów o min 30%. Aby zarobić tyle na niezłej lokacie bankowej trzeba by czekać… 10 lat.

Reasumując, nadal nie twierdzimy, że już zaczęła się hossa na średnich i mniejszych spółkach na GPW. Ale po raz kolejny pozwalamy sobie zauważyć, że ich wyceny są obecnie bardzo niskie. A zgodnie z historią giełdowych cykli – jest to tylko kwestia czasu aż ich notowania powrócą do normalnych poziomów (a może nawet wyżej).

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A.
 poniedziałek, 04 lutego 2019, sebastian_buczek

Polecane wpisy

  • W USA w tym tygodniu mogą paść rekordy wszechczasów

    Komentarz z 15.04.2019 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A. Gdyby w grudniu 2018 r. ktoś powiedział, że już w kwietniu 2019 r. będziemy wychodzić

  • Szykują się duże dywidendy

    Komentarz z 8.04.2019 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A. I kwartał za nami. Można się spierać czy rację mają rynki akcji, czy obligacji. Te pie

  • Udany kwartał dla inwestorów

    Komentarz z 1.04.2019 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A. I kwartał okazał się bardzo udany dla inwestorów. Indeksy S&P500 i DAX wzrosły o

Komentarze
2019/02/05 08:53:58
" Coś ...." ---- od pierwszego wyrazu same frazesy . Czas [ o którym wasz fundusz nie ma najmniejszego pojęcia ] zgłosić się na wiosnę do partii " Wiosna " . Kompletny braki na poziomie koncepcji --- o matematyce to już lepiej nie mówić .
-
2019/02/05 09:16:59
Gwałtowne wzrosty w krótkim czasie są charakterystyczne dla bessy , tak jak dla hossy długie wzrosty i gwałtowne spadki . Zero wiedzy tylko pusta retoryka na poziomie ślepych kur .