Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

W USA w tym tygodniu mogą paść rekordy wszechczasów

Komentarz z 15.04.2019 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu
Quercus TFI S.A.

Gdyby w grudniu 2018 r. ktoś powiedział, że już w kwietniu 2019 r. będziemy wychodzić na nowe szczyty wszechczasów na amerykańskiej giełdzie, pewnie uznany zostałby za niepoprawnego optymistę albo jeszcze gorzej. Groźba recesji w globalnej gospodarce, Brexit, wojna handlowa USA-Chiny itd. – czynników ryzyka było całe mnóstwo.

Tymczasem nie minęły 4 miesiące, a główne indeksy nowojorskiej giełdy są zaledwie o krok od historycznego wyczynu. Przy sprzyjających wiatrach rekordy mogą paść nawet w tym tygodniu.

20190415_SPX_3_lata

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Amerykański rynek akcji rozgrywa najbardziej optymistyczny scenariusz, jaki można było sobie wyobrazić. Pytanie, które coraz częściej stawiają sobie inwestorzy, to czy ten pozytywny impuls przełoży się na globalną gospodarkę. Jeśli tak, to skończy się tylko na strachu (przed recesją) i za kilka miesięcy wszyscy skonkludują, że problemy ze wzrostem gospodarczym są już za nami.

Inwestorzy z rynku obligacji dość sceptycznie podchodzą do tego, co dzieje się z akcjami. Rentowność 10-letnich instrumentów skarbowych systematycznie spada od jesieni i obecnie wynosi 2,56%.

20190415_10USY.B_3_lata 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Można więc skonkludować, że któryś z rynków się myli. Pytanie tylko – który? Odpowiedź na to pytanie być może jest jedną z najważniejszych inwestycyjnych kwestii całego 2019 r. W naszej ocenie nie ma jeszcze jednoznacznej wskazówki. Na pewno wiele do powiedzenia będą mieć politycy. To ich zachowania i decyzje prawdopodobnie zdeterminują, na którą stronę przechyli się więcej argumentów.

Reasumując, nie jest wykluczone, że amerykański rynek sprawi inwestorom w tym tygodniu przedświąteczny prezent i ustanowi nowy rekord wszechczasów. Mamy nadzieję, że wówczas WIG również bardziej zdecydowanie podąży na północ. Droga do 65 tys. punktów jest bowiem otwarta.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A.
 


poniedziałek, 15 kwietnia 2019, sebastian_buczek

Polecane wpisy

  • Udany kwartał dla inwestorów

    Komentarz z 1.04.2019 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A. I kwartał okazał się bardzo udany dla inwestorów. Indeksy S&P500 i DAX wzrosły o

  • Pora na korektę w Stanach?

    Komentarz z 25.03.2019 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A. Korekta rynkom, a w szczególności amerykańskiemu, się po prostu należy. Od grudnioweg

  • Byki zaczynają się budzić z długiego snu

    Komentarz z 18.03.2019 r. Sebastian Buczek Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.   Ponad rok trzeba było czekać aż odsetek byków w sondażu Stowarzyszenia Indywid

Komentarze
2019/04/15 12:20:37
W jednym polscy analitycy są dobrzy - w całkowitej impotencji przewidzenia istotnych procesów . Cóż pozostaje tylko opisywać bajki po fakcie . Strajk od myślenia obowiązuje nie tylko nauczycieli .
-
2019/04/16 10:23:57
Zadanie maturalne dla Jasia Fasoli . Poprzedni rząd zabrał 50 % , aktualny 15 % . Kiedy Jan Fasola wyjdzie na Zero ? Przyjmujemy założenia 50 % wtopy rocznie a la Buczek przy wiecznej hossie na świecie .