Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Kategorie: Wszystkie | Komentarze
RSS
poniedziałek, 21 listopada 2016

Komentarz z 21.11.2016 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Jednym z efektów wyboru D. Trumpa na 45 amerykańskiego prezydenta jest osłabienie wielu walut, szczególnie z emerging markets. Również w przypadku polskiego złotego ostatnie 2 tygodnie upłynęły pod znakiem wyraźnego spadku wartości. Nie tylko do dolara. Także do euro…

EURPLN_1_rok
 
…i do franka:
 CHFPLN_1_rok

Złoty doszedł do ważnych poziomów oporu i powinien teraz zacząć się umacniać. Chyba że mamy do czynienia z czymś więcej niż tylko krótkoterminowym wahnięciem wartości dolara. Jeśli okazałoby się, że to początek dłuższego trendu, to obecne opory okażą się zbyt słabe. W takim scenariuszu w opałach mogą znaleźć się importerzy i frankowicze, a nasi politycy znowu mogą wykazać się „genialną” pomysłowością.

Na słabym złotym zyskują za to eksporterzy i – jeśli nie dojdzie do jakiegoś większego / gwałtowniejszego ruchu – per saldo cała nasza gospodarka.

Reasumując, warto obserwować dalsze tendencje na rynku walutowym. Oby się okazało, że to tylko krótkoterminowe umocnienie dolara. Jeśli to dłuższa tendencja, problemy mogą mieć nie tylko rynki wschodzące.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
09:40, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 listopada 2016

Komentarz z 7.11.2016 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Przed nami wydarzenie, na które wszyscy czekają od dawna – wybory prezydenckie w USA. Jakie są możliwe scenariusze i ich wpływ na notowania głównych aktywów?

Scenariusz 1 – zwycięstwo H. Clinton
Poczucie ulgi. Akcje w górę, złoto i dolar w dół.

Scenariusz 2 – zwycięstwo D. Trumpa
Wzrost niepewności. Akcje w dół, złoto i dolar w górę.

Scenariusz 3 – brak jednoznacznego rozstrzygnięcia, spór o ważność wyborów itd.
Wzrost niepewności. Akcje w dół, złoto w górę. Dolar prawdopodobnie lekko w dół.

Dziś rynki dają praktycznie równe szanse obu kandydatom. Zmieniło się to w ostatnim tygodniu po najnowszych sondażach. Poparcie dla Trumpa zbliżyło się do Clinton. Akcje w związku z tym nieco już potaniały…

SPX_1_rok

… a złoto trochę podrożało.

GC.F_1_rok

Największą natomiast ciekawostką są historyczne powyborcze zachowania amerykańskiego rynku. Wynika z nich, że:
•    najczęściej reakcja na wynik wyborów była raczej umiarkowana (z dużej chmury mały deszcz?),
•    po kilku tygodniach od wyborów z reguły rynek był wzrostowy, bez względu na to, który z kandydatów wygrywał.

Czekamy, zatem na jutrzejsze wybory, mając nadzieję na powtórzenie historycznych prawidłowości i brak niespodzianki (w stylu: nie wiadomo czy wybory są ważne).

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
08:34, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 31 października 2016

Komentarz z 31.10.2016 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Za nami październik. Na szczęście obyło się bez większych wahań na światowych rynkach. A u nas można nawet stwierdzić, że doszło do odwilży. I to w tym segmencie rynku, który przez ostatnich kilka kwartałów poddany był najcięższej próbie. Mam na myśli największe spółki.

Indeks WIG20 tym razem wyróżniał się zdecydowanie in plus, szczególnie w ostatniej dekadzie miesiąca. Nie można jeszcze odtrąbić zmiany trendu na wzrostowy, bo musiałby najpierw zostać pokonany sierpniowy lokalny szczyt. Ale trudno nie zauważyć, że październikowe dołki na WIG20 wypadły wyżej niż styczniowe i czerwcowo-lipcowe. A to już jest niezła informacja dla inwestorów.

WIG20_1_rok
Poprawa notowań była możliwa dzięki (i) odbiciu kursów spółek energetycznych oraz (ii) wcześniejszemu zdyskontowaniu przez rynek ewentualnego przejęcia Pekao S.A. przez PZU. Branża energetyczna była pod olbrzymią presją przez blisko 1,5 roku. Ostatnim gwoździem do trumny dla notowań tych spółek były pomysły ministra Tchórzewskiego dotyczące podniesienia wartości nominalnej akcji przez energetycznych czempionów (czytaj: konieczność zapłacenia dodatkowego podatku). Poniżej przykładowo wykres Energi.

ENG_3_lata

Natomiast jeśli chodzi o przyszłość Pekao S.A. i zmianę w strukturze właścicielskiej, inwestorzy prawdopodobnie już wcześniej wycenili taki scenariusz. Dzięki temu teraz, gdy coraz bliżej do możliwego przejęcia, kursy takich spółek, jak PZU czy Pekao S.A., przestają reagować negatywnie. Poniżej wykres ceny akcji PZU.

PZU_3_lata

Pozytywne tendencje z ostatnich dni pozwalają nam mieć nadzieję na to, że proces przeceny polskich blue chips powoli przechodzi do historii. To dobry zwiastun na końcówkę br. i nadchodzący rok 2017.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.08:59, sebastian_buczek
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 24 października 2016

Komentarz z 24.10.2016 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Wielkimi krokami zbliżamy się do magicznej daty 8 listopada. I co? I nic! Jak na razie nie sprawdziły się zapowiedzi, że przed nami ciężka wyborcza jesień na rynkach. Indeks S&P500 ani drgnie od kilku miesięcy. A czasu na ewentualne większe ruchy zostało coraz mniej.

SPX_1_rok

Czyżby znowu miała się sprawdzić stara rynkowa maksyma, że z dużej chmury pada zwykle mały deszcz? Wszystko na to wskazuje. Być może, dlatego, iż w sondażach prowadzi H. Clinton, która z perspektywy inwestorów wydaje się kandydatem bardziej preferowanym, bo bardziej przewidywalnym. Musiałaby stać się jakaś katastrofa, aby przegrała wyścig o prezydenturę. Albo jej rywal, D. Trump, nagle musiałby całkowicie zmienić swoją strategię (milczenie jest złotem?). Ale czasu zostało naprawdę niewiele.

Jakie mogą być konsekwencje zwycięstwa H. Clinton? Być może trochę za wcześnie spekuluję, ale nie powinny być one specjalnie odczuwalne. Rynki dyskontują wygraną H. Clinton. Niektórzy analitycy twierdzą, że może mieć to pewne znaczenie dla amerykańskiego dolara, wskazując na możliwe jego osłabienie, również w dłuższym okresie. Tym bardziej, że w ostatnich latach amerykańska waluta sporo zyskała na wartości. A słabszy dolar, to potencjalne wzrosty cen akcji w Nowym Jorku i woda na młyn dla surowców.

EURUSD_10_lat

Jak zwycięstwo H. Clinton może być przyjęte w Polsce? Z ulgą. I nie chodzi tu o ewentualny wzrost cen akcji na nowojorskiej giełdzie. Myślę bardziej o geopolitycznym punkcie widzenia. Zaskakujące relacje D. Trumpa z naszym wschodnim sąsiadem stresują Polaków. Mogłoby się zrobić mało przyjemnie, gdyby jakimś cudem to jednak D. Trump został 45 amerykańskim prezydentem.

Reasumując, wielkimi krokami zbliżamy się do wyborów w Stanach. Jak na razie – zgodnie z przysłowiem z dużej chmury mały deszcz – rynki zachowują się wyjątkowo spokojnie. Jeśli nic spektakularnego się nie wydarzy, H. Clinton zostanie pierwszą kobietą-prezydentem najważniejszego kraju na świecie, a inwestorzy będą musieli poszukać sobie kolejnego czynnika ryzyka (podwyżki stóp przez Fed?).

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 
08:47, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 września 2016

Komentarz z 26.09.2016 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

I znowu można byłoby pisać o wyczynach naszych polityków, którzy w czwartek pogrążyli notowania – tym razem – spółek energetycznych. Notabene zupełnie nic nie robiąc sobie z tego, że Skarb Państwa traci setki milionów złotych na wycenie tych przedsiębiorstw po każdej tego typu wypowiedzi.

Ale dość już o naszych politykach. Skupmy się na tej części GPW, która funkcjonuje normalnie oraz na rynkach światowych. O osiągnięciach polskich midcapów pisaliśmy już kilka razy. Indeks mWIG40 od początku roku zyskał 14,4% i chwała mu za to, bo jest światełkiem w tunelu dla naszych inwestorów.

MWIG40_1_rok

Co ciekawe, pojawiają się głosy mówiące, że jak tak dalej pójdzie, to za kilka kwartałów kilka spółek z udziałem Skarbu Państwa wyleci z WIG20 i zostanie zastąpionych właśnie najlepszymi midcapami. To byłaby zasłużona nagroda dla najlepszych polskich przedsiębiorców i wskazówka dla inwestorów zagranicznych, w jakie firmy warto inwestować na GPW.

Wydarzeniem weekendu była niewątpliwie obniżka ratingu dla Turcji przez Moody’s do poziomu Ba1, czyli kolokwialnie – śmieciowego. To zasłużona kara za polityczne zmiany w tym kraju w ostatnich nie tylko miesiącach, ale latach. Najbliższe dni powinny przynieść spadek wartości tureckiej liry (wykres poniżej), a także korektę cen akcji i obligacji.
 USDTRY_1_rok

Turecka gospodarka nie ma się aż tak źle, jak tamtejsza polityka (mimo wojny w Syrii czy spadku liczby turystów). Przedsiębiorstwa i banki funkcjonują dobrze i poradzą sobie z obniżką ratingu. Ale jeśli tureccy politycy nie wyciągną odpowiednich wniosków, w dłuższym horyzoncie ryzyko inwestowania w tym kraju będzie narastać.

Reasumując, świat, przynajmniej ten finansowy, byłby piękniejszy bez polityki. Nie tylko u nas. Także w Turcji. A przed nami jeszcze jesienne wybory prezydenckie w Stanach.


Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
08:42, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 września 2016

Komentarz z 19.09.2016 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Tym razem ciekawostka dotycząca piątkowej sesji. Zapadały kontrakty terminowe. Na dużych spółkach nie działo się zbyt wiele. WIG na koniec dnia był na niewielkim minusie. Za to nadzwyczajną moc reprezentowały spółki z mWIG40.

W tabeli poniżej zebrano 10 spółek o największym udziale w indeksie mWIG40. Poza Kernelem wszystkie mocno zyskały na wartości. Najbardziej Grupa Azoty i Amrest (po ponad 4%). Dzięki temu, na w sumie remisowej sesji, mWIG40 zyskał aż 1,39%. Można się jedynie domyślać, że chodziło o to, by kontrakty na ten indeks wykupiły się po wysokiej cenie.
zestawienie_spółek
Dzięki udanej piątkowej sesji indeks midcapów ustanowił nowy tegoroczny rekord 4.030 pkt. i jest już 13% wyżej niż na koniec ubiegłego roku.

MWIG40_1_rok

Takiej stopy zwrotu mogą nam pozazdrościć nie tylko Amerykanie, ale także nasi sąsiedzi – Niemcy. Na giełdzie we Frankfurcie nie tylko DAX, ale także MDAX i SDAX są daleko w tyle za naszym mWIG40. Brawo! Oczywiście warto pamiętać o tym, że wyceny niektórych naszych midcapów po wakacyjnej mini-hossie są nieco naciągnięte.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
08:59, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 września 2016

Komentarz z 12.09.2016 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Dwa wakacyjne miesiące mini-hossy, szczególnie w segmencie spółek średniej wielkości, za nami. Patrząc na wykres mWIG40 trudno nie oprzeć się wrażeniu, że przed nami trudniejsze tygodnie.

MWIG40_1_rok

Oprócz wcześniejszych wzrostów, są dwa główne powody, dlaczego midcapom może się teraz wieść nieco gorzej. Po pierwsze – korekta w Stanach. Po długim okresie stabilizacji, S&P500 wybił się w piątek dołem. Jesienne miesiące z reguły przynosiły większą zmienność na rynkach. Ponadto zbliżające się wybory prezydenckie z rosnącymi szansami D. Trumpa zapowiadają gorącą jesień.

SPX_1_rok

Po drugie – są specyficzne powody do korekty cen akcji poszczególnych polskich midcapów. Na przykład ich właściciele zorientowali się, że ceny zaszły (za) wysoko, więc pojawia się podaż blokowa. Tak było w ostatnich dniach w przypadku InterCars. Nie można wykluczyć podobnych transakcji w przypadku kilku innych spółek.

CAR_1_rok


Reasumując, okres wakacyjnej mini-hossy za nami. Przed nami jesień, która charakteryzuje się zwykle podwyższoną zmiennością na rynkach.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
10:11, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 05 września 2016

Komentarz z 5.09.2016 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Dwa przypadki z ostatnich dni. Nazw spółek nie będę wymieniać, ale każdy uważny inwestor ma szansę domyślić się o kogo chodzi.

Najpierw gruby kaliber, czyli spółka z kategorii ciężkiej. W najbliższym czasie WZA tejże spółki ma zadecydować o podniesieniu wartości nominalnej akcji. Przyznam się, że dawno nie spotkałem się z tak idiotycznym pomysłem. Dlaczego? Spółka kompletnie nic z tego nie ma, że wartość nominalna akcji wzrośnie. Wręcz przeciwnie. Ma problem, bo musi zapłacić fiskusowi podatek. I to niemały. Na każdym cywilizowanym rynku byłoby to nie do pomyślenia. A gdyby zostało przyjęte głosami jednego akcjonariusza, pewnie znaleźliby się tacy, którzy poszliby z tą sprawą do sądu, by skarżyć się na działania na szkodę spółki.

Drugi przypadek jest z kategorii lekkiej, niemalże finezyjnej, niedostrzegalnej nawet dla większości wytrwanych giełdowych graczy. Otóż, od czasu do czasu właścicielom giełdowych spółek przychodzi do głowy, aby zrobić drobnych inwestorów w konia w jeszcze inny sposób. Na przykład zarząd przestaje się komunikować z rynkiem. Albo ze spółki zaczynają dobiegać bardzo niepokojące informacje, jak to jest ciężko, straty i w ogóle nie wiadomo czy spółka przeżyje. A później od przepłoszonych inwestorów ktoś akcje odkupuje w okazyjnej cenie. I właśnie ostatnio mamy do czynienia z taką sytuacją. Jedna ze spółek, wagi lekkiej, pokazała potężną stratę za II kwartał, która prawdopodobnie zmroziła inwestorów. Czy to czasem nie jest celowe działanie głównych właścicieli, którzy chcą w ten sposób przestraszyć innych inwestorów i dokupić akcji, aby odzyskać większościowy pakiet w akcjonariacie spółki? Gdyby takie działanie się potwierdziło, to możemy mieć potencjalnie do czynienia z manipulacją kursem, za co grożą surowe konsekwencje. Ale czy ktoś się pokapuje?

Reasumując, wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że na GPW dzieją się złe rzeczy. Niewiele się zmienia, a jeśli już, to chyba na gorsze. Dobrze byłoby, aby nasz regulator, a i sama giełda także, stały na straży porządku. Bo jak nie, to za chwilę zrobi się tu nam kompletna wolna amerykanka…

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 


08:31, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (2) »
wtorek, 30 sierpnia 2016

Komentarz z 30.08.2016 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Politycy pojechali na wakacje i od razu lepiej zrobiło się na rynkach. Na naszym także, choć jak ktoś obserwuje WIG czy WIG20, to niekoniecznie musi dojść do aż tak optymistycznych wniosków. Ale jeśli spojrzeć na mWIG40, czyli najlepsze średniej wielkości spółki, to obraz letnich miesięcy jest naprawdę budujący (poniżej wykres za ostatni rok).
 MWIG40_1_rok

Ciekawie wygląda zestawienie poszczególnych grup spółek – WIG20, czyli w dużej mierze narodowych czempionów, z mWIG40, czyli najlepszymi średniakami. W wakacje nastąpił totalny rozjazd. Za ostatnie 3 lata WIG20 stracił 26,5%, a mWIG40 zyskał 21,4%. Blisko 50 pkt. proc. różnicy!

WIG20_vs_MWIG40_3_lata


Jakie tezy można spróbować wysnuć z obserwacji zachowań cen akcji blue chips i liderów z mWIG40?

Po pierwsze – narodowi czempioni reprezentują najczęściej tradycyjne sektory (bankowość, ubezpieczenia, energetyka, chemia itd.). Najlepsi średniacy z kolei są często przedstawicielami gospodarki nowszej generacji (oprócz banków, są spółki detaliczne, nowych technologii, przemysł-eksporterzy).

Po drugie – polityka nie idzie w parze z kreacją wartości. Narodowi czempioni często muszą realizować kontrowersyjne pomysły polityków, które – delikatnie mówiąc – z generowaniem wartości nie mają wiele wspólnego. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku prywatnych pretendentów. W ich przypadku właściciele są skupieni na takim rozwoju, który ma na celu wzrost wartości przedsiębiorstw.

Nie oznacza to oczywiście, że wakacyjna hossa na midcapach będzie trwała w nieskończoność.


Obszerniejszy artykuł także na: dyskusja.biz


Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 
09:31, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 sierpnia 2016

Komentarz z 16.08.2016 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?


Stany na szczycie, ale i u nas lato całkiem, całkiem. Szczególnie w segmencie średnich spółek GPW radzi sobie bardzo przyzwoicie. Indeks mWIG40 dobrze pokazuje letnią falę wzrostową, rozpoczętą tuż po Brexitowym referendum. Od początku br. indeks ten jest już blisko +8%.

MWIG40_1_rok

Jeszcze lepiej wyglądają notowania liderów, prawdziwych czempionów GPW. Kilka przykładów poniżej.

Bohaterem ostatnich dni jest Uniwheels, który opublikował zaskakująco mocne wyniki za 2Q16 i podwyższył oczekiwania co do wyników nie tylko br., ale również 2017. Kurs zyskał już +50% od początku roku.

UNW_1_rok
 
Ze spółek przemysłowo-eksportowych na pochwałę zasługują Kęty. Zarząd konsekwentnie realizuje strategię, co podoba się inwestorom. Nowy rekord wszechczasów i +25% od początku roku.

KTY_1_rok

Nie przestają zadziwiać spółki technologiczne na czele z CD Projekt. Kurs zyskał już +60% w br., pomimo iż w najbliższych kwartałach – ze względu na wysoką bazę – wyniki będą słabsze r/r.

CDR_1_rok

Rosną nawet kursy spółek finansowych na czele z Krukiem. W tym przypadku pomaga międzynarodowy rozwój. Cena akcji +35% od początku roku.

KRU_1_rok
 
Reasumując, spółki średniej wielkości na GPW radzą sobie bardzo dobrze. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że wzrosty nie mogą trwać wiecznie, chociaż chcielibyśmy, aby tegoroczne lato na GPW trwało jak najdłużej.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 08:45, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 32