Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Kategorie: Wszystkie | Komentarze
RSS
poniedziałek, 10 grudnia 2018

Komentarz z 10.12.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu
Quercus TFI S.A.

Na rynkach akcji zrobiło się nerwowo. Jednym z głównych powodów jest napięcie na linii Stany – Chiny. Za to do łask zaczęło wracać złoto. Już od dłuższego czasu wskazujemy, że kruszec rozpoczął nowy długoterminowy trend wzrostowy na przełomie 2015 i 2016 r. Na razie wzrosty przebiegają niemrawo, bo rynki akcji, w szczególności Nasdaq, oferowały do niedawna wyższe potencjalne zyski. Ale co się odwlecze, to nie uciecze. Naszym zdaniem złoto powinno znajdować się w portfelach szczególnie tych inwestorów, którzy chcą się zabezpieczyć przed nagłymi zwrotami sytuacji na rynkach.

20181210_xauusd_10_LAT
 
A te zwroty mogą być niemałe. Tydzień temu wydawało się, że właśnie rozpoczynamy rajd św. Mikołaja. Minęło kilka dni i nastroje zmieniły się o 180 stopni. Wykres S&P500, przynajmniej krótkoterminowo, nie wygląda najlepiej. W najbliższych dniach możliwe jest testowanie poziomu 2.600 pkt.
 20181210_SPX_1_rok

Warszawska GPW odznaczała się w ubiegłym tygodniu dawno nieobserwowaną odpornością na wydarzenia globalne. Byki skapitulowały dopiero w czwartek po serii spadków za oceanem. Ale i tak WIG pozostaje w ostatnim miesiącu w dużo lepszej kondycji niż amerykańskie akcje.

20181210_WIG_1_rok 
Reasumując, kalendarz wskazywał na udaną końcówkę roku. Na razie jednak inwestorów na rynkach rozwiniętych ogarnął lekki strach przed możliwym spowolnieniem w globalnej gospodarce. A pieniądze zaczęły płynąć w kierunku bezpiecznej przystani, czyli obligacji i złota. Cały czas uważamy, że to jedynie głębsza korekta, a nie początek bessy.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A.
 
12:09, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 grudnia 2018

Komentarz z 3.12.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu
Quercus TFI S.A.

Kalendarz sprzyja bykom. Po słabszej jesieni i korekcie w X-XI, jest szansa na lepszą końcówkę roku.

Już ostatni tydzień przyniósł poprawę notowań na amerykańskim rynku. Indeks S&P500 odbił się od wsparcia zlokalizowanego na poziomie ok. 2.650 pkt.

20181203_SPX_1_rok
Przełożyło się to również na poprawę notowań naszych dużych spółek. Wykres WIG20 w ostatnich miesiącach wygląda zupełnie poprawnie. Na k. XI znaleźliśmy się na poziomie 2.300 pkt., a lokomotywami wzrostów były rafinerie – PKN i Lotos.

20181203_WIG20_1_rok

Jednym z powodów ocieplenia sytuacji na rynkach w ostatnich dniach były wypowiedzi szefa Fed odnośnie dalszej normalizacji polityki pieniężnej. J. Powell, zapewne po wydarzeniach ostatnich 2 miesięcy, stał się bardziej gołębi. Rentowność amerykańskich obligacji (wykres poniżej) spadła – w przypadku 10-latek do 3,0%, wsparta również bardzo silną korektą na rynku ropy (przecena z 75 do 50 dolarów za baryłkę).

20181203_10USY.B_1_rok
Reasumując, grudzień z reguły jest okresem lepszym dla inwestorów. Zakładamy, że nie inaczej może być w roku bieżącym.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A.
 


10:49, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 26 listopada 2018

Komentarz z 26.11.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu
Quercus TFI S.A.

Jeśli to tylko „zwykła korekta” na światowych giełdach, to powinna ona powoli zmierzać ku końcowi. Dlaczego? Zwykle dla rynków najtrudniejszy jest okres jesienny. To wówczas historycznie zdarzały się największe fale wyprzedaży. Nie inaczej jest w br. Spadki na amerykańskim rynku trwają już blisko 2 miesiące i jeśli nie jest to nic większego od „zwykłej korekty”, to jest spora szansa na lepszą końcówkę roku. Za takim scenariuszem przemawiałyby znacznie już pogorszone nastroje inwestorów.

20181126_SPX_3_lata

U nas rynek otrząsnął się po aferze taśmowej. I nawet WIG nie prezentował się źle w ostatnim tygodniu. Przez co układ techniczny zaczął się wyraźnie poprawiać, a bardzo wysoki odsetek niedźwiedzi (już blisko 64%) też wróży nie najgorzej.

20181126_WIG_1_rok

W ostatnich dniach polityczni decydenci wykonali pierwszy ważny krok w kierunku przywrócenia zaufania do naszego rynku. Jest to wybór nowego Przewodniczącego KNF – prof. Jacka Jastrzębskiego.

Jakie powinny być kolejne działania? Na pewno inwestorzy byliby bardzo zobowiązani za pomoc przy zakończeniu getbackowej sagi, która rozlewa się na kolejne segmenty polskiego rynku finansowego. Drugim, trudniejszym aspektem będzie ustabilizowanie i dokapitalizowanie banków, pośrednich bohaterów afery taśmowej. Działania w tych kierunkach przywróciłyby wiarę inwestorów i mocno pomogłyby programowi PPK w 2019 r.

Reasumując, spadki na amerykańskim rynku trwają już blisko 2 miesiące. Jeśli to tylko „zwykła korekta”, to powoli powinna się ona kończyć. Plus dla naszych politycznych decydentów za szybki wybór nowego Przewodniczącego KNF. Przydałyby się kolejne sprawne działania w kierunku przywrócenia zaufania.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A.
 10:23, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 19 listopada 2018

Komentarz z 19.11.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu
Quercus TFI S.A.

Za jedno można byłego prezesa GetBacku „pochwalić” – wizjonerska umiejętność przewidzenia, co się stanie, jeśli spółce nie rzuci się w odpowiednim czasie przysłowiowego koła ratunkowego. Zgodnie z przewidywaniami, z każdym miesiącem ofiar przybywa. Efekt kaskadowy. Zaczęło się od posiadaczy akcji i obligacji wierzytelnościowej spółki. Później doszły TFI i podmioty, które sprzedawały felerne obligacje (jeden już stracił licencję). W ostatnich dniach, po wybuchu afery taśmowej, temat przestał być obojętny nawet dla największych polskich banków.

Piątkowa sesja na GPW była bardzo wymowna. Mimo doskonałej kondycji i rekordowych zysków, mocno taniały kursy PKO BP i Pekao S.A. PKO BP straciło 6%.

20181119_PKO_1_rok

W przypadku Pekao S.A. w trakcie sesji notowania spadły poniżej psychologicznego poziomu 100 zł. Na zamknięciu było nieco lepiej (101 zł), ale to i tak -16% od początku roku.

20181119_PEO_1_rok

Od wielu miesięcy tanieją również akcje Alior Banku (aż -36% w br.!). Tu trudno dopatrywać się nawet pośredniego wpływu afery GetBack. W ostatnich dniach za powód do przeceny inwestorzy (chyba niesłusznie) uznali pomysł na ewentualny zakup innego mniejszego banku – BOŚ, co mogłoby wiązać się z kolejną emisją nowych akcji.

Co afera GetBack ma wspólnego z notowaniami największych polskich banków? Abstrahując od polityki, inwestorzy zaczęli dyskontować scenariusz ewentualnego wsparcia dla Idea Banku, zaangażowanego w sprzedaż obligacji GetBacku oraz siostrzanego Getin Noble. Aż tak znacząca przecena na piątkowej sesji wydaje się jednak nie do końca uzasadniona. Po pierwsze cały czas można prosić głównego akcjonariusza Idei i Getin Noble o ich dokapitalizowanie, dając również zielone światło na połączenie banków i wynikające z tego efekty synergii kosztowych. Po drugie dla dużych banków o bardzo dobrym standingu finansowym i dostępie do niedrogich depozytów, ewentualna inwestycja w mniejsze banki wcale nie musi okazać się zła. Ostatnio mocno przekonywał nas do takiej tezy Bank Millennium, który jest w trakcie przejmowania innego mniejszego podmiotu – Eurobanku.

Reasumując, nie ma co czekać na kolejne taśmy, bo najważniejsze są oszczędności Polaków. Są co najmniej dwa możliwe scenariusze wyjścia z obecnej sytuacji. Wypadałoby także dążyć do jakiegoś rozsądnego zakończenia afery GetBack i chociażby częściowego zaspokojenia osób poszkodowanych. Tym bardziej, że jest chętny inwestor strategiczny. Potrzebne jest duże zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron, w tym banków, ale również instytucji państwa.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A.

09:05, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (2) »
wtorek, 13 listopada 2018

Komentarz z 13.11.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu
Quercus TFI S.A.

6-letnia historia notowań akcji Alior Banku na GPW pełna jest ostrych zwrotów. Zaczęło się od udanego debiutu, ale później każdy rok przynosił niespodzianki – od zmian zasad księgowych, poprzez wyjątkową aktywność w obszarze M&A, aż po niespotykaną w sektorze bankowym rotację w zarządzie.

W ostatnich miesiącach inwestorów zajmowała najbardziej kwestia ewentualnego połączenia z Pekao S.A. Gdy się okazało, że nic z tego projektu nie wyjdzie, nastąpił chwilowy wybuch radości. Później notowania wróciły do średnioterminowego trendu spadkowego.

Jakby tego było mało, w ostatnich dniach pojawiła się informacja o możliwym przejęciu części innego banku – BOŚ. Efekt? 6% spadek notowań na piątkowej sesji.

20181113_ALR_10_lat

Blisko 30% spadek kursu w br. sprowadził notowania akcji do niskiego poziomu. Na bazie prognoz analityków bank wyceniany jest zaledwie na 10-krotność zysków br. Wskaźnik P/BV o wartości 1,1 również nie jest wygórowany. Pytanie tylko czy inwestorzy znowu nie zostaną zaskoczeni kolejnymi pomysłami?

Reasumując, po 6 latach akcje Aliora kosztują niewiele więcej niż po giełdowym debiucie. W tym czasie bank znacząco urósł w każdym wymiarze (kredyty, wartość księgowa, zysk). Niestety, inwestorom przeszkadzają liczne pomysły i roszady. Może pora najwyższa, by zastanowić się czy tak powinno być dalej. 

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A.
08:42, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 05 listopada 2018

Komentarz z 5.11.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu
Quercus TFI S.A.

Złoto w tym roku nieco rozczarowuje. W ujęciu dolarowym straciło 6%. Ale zamiast narzekać, może właśnie warto postawić na kruszec. Tym bardziej, iż sytuacja techniczna (poniżej wykres 10-letni) nie wygląda najgorzej.

20181105_GC.F_10_lat 
Cały czas podtrzymujemy tezę, iż do zmiany długoterminowego trendu na złocie na wzrostowy doszło na przełomie lat 2015 / 2016. A to by oznaczało, że w perspektywie najbliższych 12-miesięcy cena kruszcu mogłaby wzrosnąć o 10% lub więcej, jeśli doszłoby do wybicia z formacji, którą obserwujemy od ponad 5 lat. Największym czynnikiem ryzyka dla złota byłoby znaczące umocnienie dolara.

Reasumując, złoto zdecydowanie warto obserwować. Fala spadkowa z okresu kwiecień-sierpień sprowadziła notowania kruszcu do atrakcyjnego poziomu ok. 1.200 dolarów za uncję. Na przestrzeni ostatnich 8 lat taniej było tylko w 2015 r. i przez chwilę pod koniec 2016 r.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A.11:47, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 29 października 2018

Komentarz z 29.10.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.


Jesień to z reguły dość szczególny okres na giełdach. Nie inaczej jest w tym roku. Po długim wyczekiwaniu na korektę, ta w końcu nadeszła i zaczyna wywoływać wśród inwestorów nieprzyjemne wspomnienia z przeszłości.

Najważniejszy indeks S&P500 spadł od szczytu 10%. Na razie zatem skala ruchu przypomina to, co działo się na przełomie stycznia i lutego br.

20181029_SPX_1_rok

Gdyby to miała być „mała korekta”, to praktycznie większość spadków mamy już za sobą. Niewykluczone jednak, że tym razem możemy mieć do czynienia z „większą korektą” albo nawet średnioterminową falą spadkową. Wówczas miejsca do przeceny wciąż byłoby sporo, co widać chociażby na 10-letnim wykresie S&P500.

20181029_SPX_10_lat 
Warto jak zwykle obserwować nastroje inwestorów. A te dość szybko się pogarszają, co jest zjawiskiem pozytywnym. Bo im więcej pesymistów, tym większe szanse na koniec spadków. Przykładowo na GPW odczyt SII różnicy pomiędzy liczbą byków a niedźwiedzi odnotował poziom zbliżony do rekordowo niskiego z końca czerwca br.

20181029_Qnews_rys.

Reasumując, spadki w Stanach osiągnęły już skalę „małej korekty” (-10% od szczytu). Dla najbardziej odważnych to moment, by pomyśleć o pierwszych zakupach. Ale siły trzeba rozłożyć, ponieważ niewykluczone, iż tym razem czeka nas trochę dłuższy okres jesiennej wyprzedaży. W określeniu skali spadków mogą pomóc wskaźniki nastroju, które pogarszają się w szybkim tempie. Na szczęście.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A.10:10, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 22 października 2018

Komentarz z 22.10.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Pierwsze komunikaty już się pojawiły, ale prawdziwy wysyp danych finansowych czeka inwestorów od bieżącego tygodnia.

Jak zwykle wyniki powinny być różnorodne. Wśród banków rekordowe osiągnięcie (ponad 1 mld zł zysku) ma zaprezentować PKO BP. Dobrze powinny wypaść także Pekao, Millennium, PZU czy Kruk. Słabo spiszą się TFI.

Ze spółek nie-finansowych z WIG20 raczej należy spodziewać się mieszanych danych, acz chyba powinno obyć się bez większych zaskoczeń. Na wysokim poziomie utrzymywać się powinny nadal wyniki PKN, Lotosu, PGNiG (relatywnie najmocniejsze na tle reszty) czy JSW.

Dobra pogoda nie sprzyjała raczej sektorowi detalicznemu. Szczególnie mizernie będą wyglądać wyniki CCC. Zresztą w październiku poprawy też nie będzie.

Mocne rezultaty powinny pokazać: Famur, spółki stalowe, Wirtualna Polska, Asseco i ASE.

Budowlanka nadal boryka się ze wzrostem cen surowców i brakiem pracowników. Nie popiszą się spółki z sektora chemicznego.

Czy wyniki 3Q18 będą miały istotne znaczenie dla notowań? Chyba tylko w przypadku jakichś bardzo negatywnych zaskoczeń.

Natomiast, aby wyraźniej ruszyć kursami w górę, musiałoby się wydarzyć coś takiego, jak ostatnio w przypadku Orła Białego – czyli pojawienie inwestora strategicznego.

20181022_OBL_1_rok

Reasumując, kolejny sezon wynikowy czas zacząć. Wydaje się jednak, że po spadku notowań wielu spółek przełożenie danych finansowych na kursy powinno być bardziej umiarkowane niż w poprzednich kwartałach.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A.
 09:26, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 15 października 2018

Komentarz z 15.10.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.


Ubiegły tydzień przyniósł korektę na rynkach akcji. Jej dynamika przypominała to, co miało miejsce na przełomie stycznia i lutego. Jak zwykle w takich przypadkach nie było jednego wyraźnego powodu lub sygnału. S&P500 skorygował o połowę 6-miesięczną falę wzrostową rozpoczętą w kwietniu.

20181015_SPX_1_rok 
Nasz rynek znalazł się blisko czerwcowych dołków. Kursy wielu spółek, nie tylko w segmencie średnich i małych, spadły do atrakcyjnych poziomów.

20181015_WIG_1_rok

W naszej ocenie pierwsza część korekty jest za nami. Kluczowe pytanie brzmi – czy tym razem będziemy mieli do czynienia z większą formacją? Niewykluczone, ale podtrzymujemy opinię, że na początek bessy w Stanach jest jeszcze za wcześnie.

Reasumując, ubiegłotygodniowe spadki wyglądają na razie na zwykłą korektę. Jej pierwsza część jest już za nami. Wszyscy czekają na dalszy rozwój wydarzeń, głównie na nowojorskiej giełdzie.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A.
09:25, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 października 2018

Komentarz z 8.10.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Nie twierdzimy jeszcze, że trzeba się martwić. Ale proces normalizacji polityki pieniężnej przez Fed zaczyna prowadzić do coraz wyższego oprocentowania amerykańskich obligacji skarbowych. Pod koniec ubiegłego tygodnia rentowność 10-letnich papierów wyraźnie przebiła 3% i przekroczyła 3,2%.

20181008_10USY.B_10_lat

Przed nami kolejne (rozłożone w czasie) podwyżki stóp w Stanach. Zakładamy, że w przyszłym roku oprocentowanie 10-latek może znaleźć się w przedziale 3,5-4%, a to stanowiłoby już dość ciekawą alternatywę w stosunku do nie najtańszych amerykańskich akcji.

Co ciekawe, rentowność polskich 10-latek jest tylko niewiele wyższa (3,34%), a potencjał jej wzrostu wydaje się niemały, szczególnie jeśli w przyszłym roku na światowych rynkach zrobiłoby się bardziej nerwowo.

20181008_10PLY.B_10_lat

Reasumując, nadal uważamy, że na bessę w Stanach jeszcze nie pora, co oczywiście nie jest równoznaczne temu, że nie może dojść do korekty na nowojorskiej giełdzie. Dopiero poziom rentowności rzędu 3,5-4% na amerykańskich obligacjach może stanowić interesującą alternatywę dla tamtejszych (drożejących od 9 i pół roku) akcji.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A.
10:51, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 39