Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Kategorie: Wszystkie | Komentarze
RSS
środa, 29 kwietnia 2015

Komentarz z 29.04.2015 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Ostatnie tygodnie to imponujący marsz naszych blue chips na północ. Pieniądz ze świata napłynął i uniósł notowania naszych ‘narodowych czempionów’.

WIG20_1_rok
 
Ale jak mówi przysłowie: co za dużo, to nie zdrowo. Tak więc może czas na jakąś korektę.

Tym bardziej, że dzieją się ciekawe rzeczy…

Eurodolar się odwraca, co oznacza, że europejskie akcje, tak wielbione przez wielu, mogą znaleźć się pod presją.
 EURUSD_1_rok

Ponadto niemieckie bundy, których rentowność spadła do absurdalnie niskich poziomów, też pokazują, że wcale takim bezpiecznym instrumentem nie są przy rentownościach zbliżonych do 0.
10DEY.B_1_rok
 
Czekamy na korektę, jak kania na deszcz. W naszej ocenie zasługują na nią przede wszystkim blue chips, ale może i wśród maluchów pojawią się jakieś bardziej spektakularne okazje ;)

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

17:01, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (1) »
wtorek, 21 kwietnia 2015

Komentarz z 21.04.2015 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

I mamy nowy szczyt hossy rozpoczętej w I kwartale 2009 r. Na czwartkowej sesji WIG wybił się z półtorarocznej konsolidacji. Entuzjazmu starczyło jednak tylko na I część piątkowej sesji. Później byki poddały się globalnym nastrojom. A te pogorszyły się. Przykładowo DAX stracił w piątek 2,6%.

Atak WIG na szczyt był zgodny z oczekiwaniami wielu uczestników rynku. Byłby zapewne dużo trudniejszy, gdyby nie wzmożone zainteresowanie polskimi akcjami ze strony inwestorów zagranicznych na środowej i czwartkowej sesji, które uwidoczniło się we wzroście kursów blue chips.
 WIG_1_rok

Teraz oczywiście pojawia się kluczowe pytanie czy nasz rynek pójdzie za ciosem i zbierze siły do ataku na 60 tys. punktów, czy też może czeka nas jakaś (dłuższa?) chwila odpoczynku.

Pomimo tego, że cały czas uważamy, iż prędzej lub później czeka nas atak na 60 tys. pkt., a w dalszej perspektywie może nawet na szczyt z 2007 r. (68 tys. pkt.), krótkoterminowo uważamy jednak, że nasz rynek, podobnie jak wiele innych na świecie, jest lekko przegrzany.

Poziom optymizmu jest wysoki. Prawdopodobnie za wysoki. Nasz ulubieniec, czyli DAX, przed korektą był już na poziomie +26% od początku roku. Rentowność niemieckich 10-latek spadła do 0,08%. Wskaźnik optymizmu inwestorów indywidualnych osiągnął wysoki poziom (60% byków). Wiele wskaźników technicznych (VIX, oscylatory) również sugerowało przegrzanie koniunktury. Pod koniec ubiegłego tygodnia sprzedano bez trudności duży, 60% pakiet akcji PCM z niewielkim dyskontem do ceny rynkowej. W mediach pojawiły się odważne zapowiedzi dotyczące dalszego pozytywnego rozwoju wydarzeń na GPW.

Tak więc uważamy, że chwilowo optymizm przekroczył zdrowe poziomy, co może doprowadzić do wystąpienia jakiejś korekty. Czy głębszej? To zależy od koniunktury giełdowej na świecie oraz ewentualnego nasilenia się napięć geopolitycznych. Jeśli te nie nastąpią, korekta nie powinna być szczególnie dokuczliwa, a niektóre walory mimo pogorszenia sytuacji na całym rynku, mogą nadal zyskiwać. Dlaczego? Bo wiele spółek, szczególnie średnich i mniejszych, jest ciągle atrakcyjnie wycenionych, a przepływ środków do funduszy zawierających polskie akcje trwa dopiero od kilku tygodni.

Reasumując, WIG zaatakował i to z powodzeniem poziom oporu. Jest to dobry prognostyk na dalszą przyszłość. Krótkoterminowo jednak uważamy, że rynki, w tym nasz, są przegrzane, a optymizm inwestorów zbyt duży. Lepiej byłoby zatem, aby teraz nastąpiła korekta, która schłodziłaby nastroje. Stanowiłaby ona dobrą bazę do ataku na kolejny szczyt hossy lat 2009-2015, czyli 60 tys. punktów.

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. 09:43, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (5) »
wtorek, 24 marca 2015

Komentarz z 24.03.2015 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Dwa tygodnie temu pisałem, że przydałaby się jakaś korekta na średnich i mniejszych spółkach. Faktycznie sWIG80 spowolnił swój marsz.

SWIG80_1_rok 
Na osłodę z kolei w górę wyrwały niespodziewanie nasze blue chips. Być może miało to związek z wygasaniem marcowej serii kontraktów. Za chwilę się okaże. W sumie polscy inwestorzy ostatnie dni mogą zaliczyć do udanych. WIG jest już na poziomie 54,5 tys. punktów i powoli zbliża się do górnej granicy 15-miesięcznej konsolidacji.

WIG_3_lata
Solidne zwyżki od początku roku na warszawskiej GPW zaczynają przyciągać uwagę. Jeśli nic szczególnego nie wydarzy się do końca marca, to po I kwartale dobre fundusze z udziałem polskich akcji będą notowały zyski rzędu 5-10%. A to już są poziomy, przy których zainteresowanie inwestorów może zamienić się w realne napływy do funduszy z udziałem akcji, zaczynając od stabilnych, kończąc na akcji średnich i małych spółek. Zresztą w ostatnich dniach pojawiają się już pierwsze pozytywne symptomy.

A potencjał przepływów jest olbrzymi. Przy tak niskim poziomie oprocentowania lokat i kończącej się hossie na obligacjach, mówimy co najmniej o setkach milionów złotych miesięcznie. Warunek jest jeden – dobra koniunktura na rynkach akcji nie może się gwałtownie pogorszyć.

Powoli zbliżamy się do końca okresu wynikowego. W ostatnich dniach mieliśmy wysyp raportów. Wielkich sensacji nie było, ale też nie obyło się bez pewnych niespodzianek, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Efektem były dość znaczne ruchy cen akcji raportujących spółek. Mocniej reagowały te, które zaskakiwały in plus, co można odczytać jako potwierdzenie siły rynku. Inwestorzy bowiem energicznie poszukują ciekawych tematów do inwestowania.

Wiosna zawitała również na rynek pierwotny. Mamy dwa ciekawe debiuty – PEM i Idea Bank. W pierwszym przypadku spółka kusi inwestorów bardzo wysoką dywidendą, w drugim – perspektywami rozwoju biznesu. Oczywiście obie nie są pozbawione czynników ryzyka. W pierwszym przypadku jest to znaczący udział opłaty zmiennej w zyskach, w drugim –mieszane historyczne doświadczenia z inwestowania w projekty jednego z najbogatszych polskich przedsiębiorców. W każdym bądź razie należy się cieszyć, że przybywa spółek na GPW.

Reasumując, w okres wiosenny polscy inwestorzy wchodzą w coraz lepszych nastrojach. Zyski funduszy rzędu 5-10% zaczynają przyciągać uwagę, co może przerodzić się w szersze zainteresowanie i większy napływ środków na GPW za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Mamy nadzieję, że poprawiające się nastroje nie zostaną nagle zgaszone jakimś nagłym wydarzeniem, np. we wschodniej Ukrainie.

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

10:10, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (6) »
środa, 11 marca 2015

Komentarz z 10.03.2015 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

No i doczekaliśmy się wzrostów na naszych maluchach. sWIG80 zyskał od początku roku 11%, odrabiając tym samym znaczną część strat z roku ubiegłego.
sWIG80_3_lata

Wzrosty cen w tym segmencie rynku nie powinny dziwić. Jest to jedna z niewielu klas aktywów, która po 6 latach hossy na światowych rynkach jest ciągle sensownie wyceniona. Ciągle można znaleźć dobre okazje, kwotowane na 10-13x zyski, 5-7x EBITDA czy 0,7-0,8x wartość księgowa.

Jeśli zestawimy powyższe wskaźniki z 18-krotnością zysków – a za taką cenę właśnie można średnio kupić akcje w USA czy rentownością 10-letnich bundów – oszałamiające 0,3-0,4%, to gołym okiem widać, że coś jest tu nie tak, nawet nakładając spore dyskonto za niewielką płynność obrotu w przypadku naszych walorów i niepewność co do dalszego rozwoju wydarzeń na Ukrainie.

Oczywiście należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia korekty. Nawet dobrze by to nam zrobiło, aby nastrój nie był zbyt optymistyczny. Od połowy stycznia sWIG80 rośnie praktycznie bez przystanku, co nakazuje zachowanie pewnej (mam nadzieję, że tylko) krótkookresowej ostrożności. Dobrze byłoby, aby marzec nie przyniósł dalszych tak liniowych wzrostów, bo zdecydowanie lepiej inwestuje się, gdy trend rozłożony jest bardziej w czasie i gdy można spokojnie zajmować pozycje, a nie gonić za uciekającym pociągiem.

Jedną z przyczyn takiej korekty mogłoby być pogorszenie sytuacji na światowych giełdach. Po amerykańskich akcjach widać, że inwestorzy są trochę w rozterce – 18x zyski to nie mało, szczególnie w obliczu umacniającego się dolara, czyli spadających dochodów z eksportu oraz mając w perspektywie podwyżki stóp. Z kolei w Europie po znakomitym otwarciu 2015 r., akcje są już 15-20% droższe, więc aż się proszą o zdrową korektę.

To oczywiście tylko nasze pobożne życzenia, bo jak będzie naprawdę, za chwilę zobaczymy.

RPP zrobiła nam prezent w ubiegłym tygodniu, obniżając stopy o 0,5 pkt. proc., a więc więcej niż liczyliśmy. Jednocześnie zakomunikowała, że na tym kończy, co miało swoje przełożenie na notowania polskich obligacji skarbowych. Gdyby na poprawę koniunktury w segmencie średnich i małych spółek nałożył się koniec hossy na rynku obligacji, mielibyśmy podwójny efekt. Ale nie uprzedzajmy jeszcze faktów, bo już kilka razy wydawało się nam, że ceny naszych obligacji są zbyt absurdalne, aby dalej mogły rosnąć, a mimo wszystko byliśmy w błędzie.

Reasumując, sytuacja na GPW rozwija się na razie zgodnie z oczekiwaniami – maluchy wróciły do łask po bardzo trudnym roku 2014. Teraz przydałaby się chwila oddechu, aby inwestorzy nie popadli zbyt szybko w nadmierny optymizm. Największym czynnikiem ryzyka cały czas pozostaje sytuacja na wchodzie Ukrainy.


Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. 


12:04, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (4) »
wtorek, 24 lutego 2015

Komentarz z 24.02.2015 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

sWIG80 jest już +6% od początku roku. Trend na średnich i mniejszych spółkach jest coraz bardziej zauważalny. Jest to zgodne z naszymi założeniami na rok 2015 – średnie i mniejsze spółki (sms) z GPW mogą okazać się jedną z najlepszych klas aktywów.

 sWIG80_3_lata

Dlaczego? Spółki te zostały bardzo mocno poturbowane w roku ubiegłym. Atak Rosji na Ukrainę oraz zaprzestanie kupowania akcji przez OFE zaowocowały spektakularnym spadkiem cen wielu reprezentantów tego segmentu rynku. sWIG80 stracił w 2014 r. ponad 15%, podczas gdy większość akcji na świecie drożała, a ceny obligacji zbliżyły się do szklanego sufitu.

Tak znacząca przecena sprowadziła wyceny wielu spółek do poziomów, o których inwestorzy na wielu innych rynkach mogą sobie tylko pomarzyć. Podczas gdy S&P500 notowany jest przy wskaźniku P/E15=17-18, cała rzesza polskich sms wyceniana jest na 10-13-krotność oczekiwanych zysków w roku bieżącym. Inny wskaźnik – EV/EBITDA15 – dla wielu polskich spółek znajduje się na niskim poziomie rzędu 5-7, podczas gdy na rynkach rozwiniętych osiąga często 10. A więc nasze sms są po prostu tanie.

Często pada pytanie – skąd mają się wziąć pieniądze, które miałyby spowodować dalszy wzrost kursów sms? Płynności inwestorom nie brakuje, szczególnie przy tak niskich stopach procentowych. Jest to kwestia pokazania przez fundusze inwestujące w tym segmencie pozytywnych stóp zwrotu. Najlepiej, aby zbiegło się to w czasie z pogorszeniem wyników funduszy obligacji. Wtedy efekt mógłby być podwójny. Od początku roku wiele funduszy i to nie tylko tych najbardziej agresywnych, już notuje kilkuprocentowe zyski. Inwestorzy zapewne zdążyli ten fakt zauważyć, ale nadal obawiają się ryzyka. Ewentualne dalsze wzrosty będą ich jednak coraz bardziej kusić.

Przed nami kolejna obniżka lub obniżki stóp przez RPP. Jest to dodatkowy argument za akcjami, szczególnie sms. Na przestrzeni ostatnich 10 lat, za każdym razem, gdy RPP cięła stopy, na akcjach sms można było zarobić kilkadziesiąt procent. Czy tym razem może być inaczej?

Głównym czynnikiem ryzyka oczywiście pozostaje sytuacja we wschodniej Ukrainie. Rosjanie niewiele sobie robią z podpisanego rozejmu i stopniowo zajmują kolejne strategiczne odcinki przy kompletnej bierności państw zachodnich. Ale jak widać po zachowaniu cen różnych aktywów, inwestorzy już wcześniej zdyskontowali taki scenariusz. Gorzej zrobiłoby się pewnie, gdyby ruszyła kolejna ofensywa.

Reasumując, polskie średnie i małe spółki odwróciły negatywne tendencje z roku 2014. Są na dobrej drodze, aby być jedną z najlepszych klas aktywów w roku 2015.

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
13:29, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (6) »
wtorek, 10 lutego 2015

Komentarz z 10.02.2015 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Cały czas dużo się dzieje na rynkach, a dynamika zmian jest olbrzymia. Dobrym przykładem są surowce, na czele z ropą, która po styczniowym nokaucie zbliżyła się znowu do ceny z końca roku. Innym może być skala wzrostu indeksu SXAP spółek samochodowych (+19% w br.).

Ale nas najbardziej interesuje sytuacja w kraju. Sagi frankowej mamy ciąg dalszy. Co 2-3 dni padają różnego rodzaje propozycje, aby uszczęśliwić kredytobiorców (przyszłych wyborców). Mają one duży negatywny wpływ na postrzeganie polskich banków oraz poziom ich kursów (wysoka zmienność). Prawda zaś jest taka, że kredyty frankowe do tej pory były spłacane bardzo dobrze przez Polaków, a po ostatnim cofnięciu kursu franka nadal nie stanowią problemu. Wprowadzenie zaś proponowanych rozwiązań może mieć olbrzymie negatywne znaczenie psychologiczne. Wiele osób, które do tej pory regularnie spłacało kredyty zacznie sobie zadawać pytania w stylu – dlaczego mam tak dalej robić, skoro pojawiają się różnego rodzaju furtki. W konsekwencji bardzo zdrowy polski system bankowy może się zacząć chwiać w posadach.

Wracając jednak do sytuacji na rynkach – warto zwrócić uwagę na odbicie S&P500 i powrót cen amerykańskich akcji do poziomów z końca roku. U nas z kolei nastąpiła korekta na rynku obligacji skarbowych. Rentowności 10-latek wzrosły z 2% do 2,3%.
 10PLY.B_1_rok

Ale trend cały czas pozostaje ten sam – bańka na obligacjach puchnie dalej. Ile miejsca jeszcze zostało? Jesteśmy w stanie uwierzyć, że rentowności mogą zejść do 1,5%. I to byłoby na tyle. Zostało więc raptem kilka tygodni, może kilka małych miesięcy. Później polskie obligacje będą oferowały bardzo duży potencjał do… strat. A to z kolei może mieć niebagatelne znaczenie dla przepływu środków pomiędzy różnymi rodzajami funduszy inwestycyjnych.

Najważniejszymi dla polskiej giełdy wydarzeniami, na które jeszcze czekamy, są 1-2 obniżki stóp procentowych przez RPP. Zakładamy, że pierwsze cięcie nastąpi w marcu, drugie pewnie miesiąc, dwa później. Będą to kolejne argumenty dla zwolenników bardziej pozytywnego scenariusza. Obniżki stóp mogą w krótkim okresie oddziaływać in minus na kursy banków, in plus powinny wpływać na notowania średnich i mniejszych spółek.

Największym czynnikiem ryzyka pozostaje dalszy rozwój wydarzeń we wschodniej Ukrainie. Jedna osoba (wiadomo która) zadecyduje, jak sprawy potoczą się dalej…

Podsumowując, w dalszym ciągu obserwujemy zwiększoną zmienność na rynkach. Zakładamy, że tak będzie przez cały rok 2015. Na GPW byki za kilka tygodni powinny dostać kolejne argumenty za wzrostami – 1-2 obniżki stóp przez RPP. Mamy nadzieję, że w przypadku kredytów CHF ostatecznie wygra zdrowy rozsądek, a nie przedwyborcze kalkulacje.

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
14:29, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (6) »
wtorek, 27 stycznia 2015

Komentarz z 27.01.2015 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Trudno sobie wymyślić lepszy układ różnych czynników do wzrostu cen akcji na GPW niż obecnie. Nastroje wśród inwestorów są marne. Roczna słabość naszego rynku daje się we znaki. Coraz częściej słyszymy pytania: czemu tak odstajemy od reszty stawki? Co musiałoby się stać, aby było lepiej? Nadzieja na poprawę po wielu miesiącach walki pozycyjnej gaśnie.

Gdy już się wydawało, że może być lepiej, Szwajcarzy przestali utrzymywać franka na poziomie 1,20 do euro. W kraju od razu rozpoczęła się gorączkowa dyskusja, jak ulżyć franko-kredytobiorcom. Polskie banki dostały tęgie lanie. Kursy spadły, ale kto tam przejmowałby się, że ich akcje mają nie setki tysięcy, ale miliony polskich gospodarstw domowych za pośrednictwem funduszy emerytalnych czy inwestycyjnych?

Wiele czynników nam sprzyja. I to bardzo. Ropa naftowa tania jak przysłowiowy barszcz. Ale o tym już pisaliśmy kilka razy. ECB właśnie włączył drukowanie – to najnowszy news, z ubiegłego tygodnia. Przed nami półtoraroczny dodruk. Efekty już widać, choć ECB może i jeszcze nie rozpoczęło działań. Spadły rentowności obligacji skarbowych. W Polsce również. Relatywna atrakcyjność inwestowania w akcje zatem zwiększyła się. Euro osłabia się do dolara w zadziwiającym tempie. Za chwile pewnie będziemy testować poziom 1,10. Słabe euro równa się poprawie konkurencyjności eksportu Niemiec i innych krajów strefy euro – naszych największych partnerów handlowych. Akcje we Frankfurcie na szczycie wszechczasów. Odchylenie WIG do DAX rekordowo duże.

Z czynników ryzyka pozostała praktycznie sytuacja na Ukrainie. Trwają ciężkie walki na wschodzie. Czy przerodzą się w coś większego? Mamy nadzieję, że nie. Rosja jest na krawędzi ekonomicznej zapaści i chyba nie może zachowywać się zbyt agresywnie, bo mogłoby to się skończyć powtórką z 1998 r. Ale kraj ten nie raz pokazał, że może zachować się nieobliczalnie, nie licząc się z olbrzymimi stratami w każdym wymiarze.

Wracając na naszą GPW – ze świecą szukać inwestorów chętnych do podejmowania ryzyka. Napływy do funduszy z udziałem akcji ujemne od wielu miesięcy. Ceny akcji rozsądne. Tłoku nie ma, szczególnie w segmencie średnich i małych spółek. Duże też się ładnie przeceniły. Przykładowo banki, które wcześniej wyceniane były na poziomie 15-17x oczekiwane zyski. Teraz, po tej frankowej niespodziance, jest już nieco normalniej.

Reasumując, już dawno nie widzieliśmy takiego zbiegu korzystnych informacji dla polskich inwestorów. Zarówno zewnętrznych (tania ropa, drukowanie w Europie), jak i wewnętrznych (brak optymizmu, rozsądne wyceny, szczególnie na tle obligacji). Wydaje się, że wzrosty na GPW są tylko kwestią czasu. Chyba, że wcześniej nadejdą kolejne złe wieści ze wschodniej Ukrainy.

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

10:09, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (10) »
poniedziałek, 19 stycznia 2015

Komentarz z 19.01.2015 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Frank szaleje, ale za chwilę powinien się uspokoić

Nie możemy narzekać na brak zaskakujących wydarzeń w nowym roku. Nagła zmiana w wykonaniu Szwajcarskiego Banku Centralnego, który przestał utrzymywać franka w relacji do euro na poziomie 1,20, spowodowała, że przez rynki finansowe przeszło małe tsunami. Po 2 dniach nowym poziomem równowagi dla obu walut jest 1,00 (wykres poniżej). Jak wytłumaczyć można decyzję Szwajcarów? No cóż, wcześniejszy znaczący spadek kursu europejskiej waluty do amerykańskiego dolara oraz wizja nowego drukowania przez ECB wystarczyły do podjęcia takiej decyzji.

EURCHF_1_rok

Tak gwałtowna zmiana relacji głównych walut nie pozostała bez wpływu na zachowanie złotego. Od początku roku stracił on do franka 22%, co wywołuje pewnie zimny pot na niejednych plecach. I to nie tylko nieszczęśliwych kredytobiorców, ale również bankowców czy regulatorów rynku. Na pocieszenie dodamy, że nie spodziewamy się, aby (w najbliższym czasie) mogło być gorzej. Zakładamy raczej, że po jednorazowym szoku, frank może zacząć słabnąć.

Jakie tymczasem mogą być konsekwencje spadku wartości złotego dla polskich banków i ich akcjonariuszy?

Po pierwsze – niektóre banki muszą powalczyć o depozyty, aby zbilansować wzrost wartości kredytów wyrażonych w złotych. Niektóre będą emitować obligacje. Być może będziemy świadkami 1-2 emisji akcji, by podreperować kapitał.

Po drugie – powstaje naturalne pytanie co z dywidendami za rok 2014? Wydaje się, że w tych okolicznościach tylko najbardziej nadpłynne banki, jak BH czy Pekao będą mogły wypłacić większe dywidendy. W przypadku pozostałych trzeba się liczyć z nowymi wytycznymi regulatora.

Po trzecie – rok 2015 jest rokiem wyborów. Można mieć obawy, że niektórzy politycy będą chcieli wykorzystać nieszczęście frankowych kredytobiorców, przedstawiając egzotyczne rozwiązania w stylu węgierskim. Jeśli tak by się działo, może to tylko dolewać oliwy do ognia i w skrajnym przypadku doprowadzić do kolejnych wstrząsów.

Reasumując, nie będziemy się nudzić w roku 2015. Zmienność na rynkach będzie o wiele większa niż w ostatnich 2-3 latach. Teraz problemem jest frank, jutro deflacja, a pojutrze – może bańka na obligacjach.


PS. Najbliższa decyzja ECB dotycząca QE wcale nie musi spowodować dalszego osłabienia euro, wzrostu cen europejskich obligacji czy akcji – jest ona bowiem już powszechnie oczekiwana.

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

08:47, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (4) »
wtorek, 13 stycznia 2015

Komentarz z 13.01.2015 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Początek nowego roku upływa pod znakiem kontynuacji wcześniejszych tendencji. Ropa dalej traci na wartości, a wraz z nią rubel.

CL.F_1_rok
 
Na rynku obligacji skarbowych mamy ciąg dalszy hossy, chociaż rentowności tych instrumentów osiągają coraz bardziej abstrakcyjne poziomy.

10PLY.B_1_rok
 

Z kolei na rynkach akcji (poniżej S&P500) panuje spora zmienność, co widzieliśmy już wcześniej, tak mniej więcej od października.

SPX_1_rok

Czy to zapowiedź kontynuacji na cały 2015 r.?

Prawdopodobnie tak. Z tym, że – po pierwsze – tej kontynuacji możemy być bardziej pewni w pierwszych miesiącach nowego roku. Później na inwestorów mogą oddziaływać inne siły, których część pewnie trudno jeszcze przewidzieć. Po drugie – już po tych pierwszych dniach stycznia widać, że bieżący rok może przynieść większą zmienność notowań poszczególnych aktywów. Byłaby to spora zmiana w stosunku do roku 2014, ponieważ wówczas, szczególnie przez pierwsze trzy kwartały, zachowanie cen akcji, obligacji, walut czy nawet surowców było o wiele bardziej stabilne i jednokierunkowe.

Jaki może być rok 2015 dla polskich inwestorów? Chyba lepszy niż poprzedni, szczególnie jeśli chodzi o akcje. Załamanie ceny ropy naftowej, bardzo niskie stopy procentowe, słaby złoty czy zwiększone wydatki w roku wyborczym powinny przełożyć się in plus na dynamikę PKB. W roku minionym bardzo mocno przecenione zostały akcje wielu średnich i mniejszych spółek. Indeks WIG250 stracił blisko 17%. W cenach akcji zdyskontowano wiele negatywnych czynników, w tym przede wszystkim wybuch konfliktu na Ukrainie oraz zaprzestanie kupowania polskich akcji przez OFE.

Jeśli chodzi o ten pierwszy czynnik wygląda na to, że Putin musi obecnie zająć się problemami wewnętrznymi i że w najbliższym czasie nie będzie zaogniał sytuacji u swojego południowego sąsiada. Być może nawet uda się mu przekonać zachodnioeuropejskich przywódców do ograniczenia sankcji. To z kolei na pewno spodobałoby się inwestorom, którzy mogliby zacząć wracać do Rosji i do naszego regionu.

Co do drugiego czynnika – OFE. Szczerze mówiąc nie spodziewamy się przełomu. Ale też trzeba pamiętać, gdzie znalazły się wyceny polskich akcji po ostatnim roku. Po raz pierwszy od 15 lat są one tańsze od zagranicznych odpowiedników. Dlatego w większym stopniu liczymy na popyt ze strony funduszy inwestycyjnych, insiderów czy funduszy private equity. A to powinno być wystarczające do tego, aby polski rynek przestał pozostawać w tyle za innymi, a może nawet do sprawienia niespodzianki.

Reasumując, początek roku na razie przynosi kontynuację tendencji obserwowanych w ostatnich miesiącach 2014 r. Zakładamy, że tak może być dalej, przynajmniej w I kwartale. Cały rok 2015 nie powinien być zły dla inwestorów, choć pewnie sytuacja na rynkach będzie bardziej zmienna niż w roku minionym.

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

11:06, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (8) »
wtorek, 16 grudnia 2014

Komentarz z 16.12.2014 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Powoli zbliżamy się do końca roku. Czas na krótkie podsumowanie – jaki był ten mijający rok 2014 dla inwestorów?

W sumie można stwierdzić, że był to rok wielu niespodzianek. Za największą uznajemy atak Rosji na Ukrainę oraz cały łańcuch zdarzeń, który nastąpił później – niespotykany od przełomu lat 1980 i 1990 wzrost ryzyka geopolitycznego w Europie, problemy gospodarki ukraińskiej, sankcje Zachodu i kontrsankcje Rosji, spadek polskiego eksportu na wschód, szczególnie żywności, ujemny poziom stopy inflacji, silny spadek cen akcji wielu średnich i mniejszych spółek. Indeks szerokiego rynku WIG250 stracił ponad 15% od początku roku.

WIG250_1_rok

Z ukraińsko-rosyjskim konfliktem należy łączyć również wydarzenia z ostatnich tygodni – załamanie ceny ropy naftowej (-45%), załamanie kursu rubla (-43% do euro), skok rentowności rosyjskich obligacji (z 8% do 13% w przypadku papierów 10-letnich). W ostatnich dniach zaczęło to nawet pachnieć powtórką kryzysu z 1998 r., choć rezerwy walutowe Rosji są obecnie znacznie większe.

SC.F._1_rok
 
Za dużą niespodziankę należy uznać także kontynuację hossy na rynkach obligacji. Rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich spadły z 3% do 2,1%, niemieckich z 2% do 0,6%, a polskich z 4,8% do 2,6%. Obligacjom sprzyjało zarówno wolniejsze ożywienie w globalnej gospodarce, jak i spadki cen surowców, przede wszystkim ropy.

Rok 2014 to także zmiana układu sił na GPW. Demontaż OFE spowodował spadek popytu na polskie akcje ze strony tych największych inwestorów na naszym rynku. Szczególnie boleśnie odczuły te zmiany średnie i małe spółki. WIG20 trzymał się lepiej, dzięki popytowi z zagranicy na akcje największych naszych spółek. Efektem jest duża różnica w wycenie mniejszych firm względem blue chips. Podobnie, jak po 2011 r., te pierwsze notowane są obecnie ze sporym dyskontem.

Aby jednak nie wyglądało na to, że cały bieżący rok stał pod znakiem samych niespodzianek, warto zauważyć, że zgodnie z oczekiwaniem hossa na najważniejszych giełdach świata utrzymała się i – też zgodnie z oczekiwaniami – jej dynamika była znacznie słabsza niż w roku 2013. Poprawne zachowanie rynków akcji inwestorzy zawdzięczają głównie bankom centralnym, które zachowywały się zgodnie z oczekiwaniami (Fed, ECB) lub nawet przekraczały oczekiwania inwestorów (BoJ).
 
Reasumując, polscy inwestorzy kończą bieżący rok w mieszanych nastrojach. Dużo mogli zarobić dzięki kontynuacji hossy na rynku obligacji skarbowych. Sporo natomiast mogli stracić na inwestycjach w akcje polskich średnich i małych spółek. Na innych rynkach akcji sytuacja była zróżnicowana – można było dużo zyskać np. w Indiach czy Turcji, ale też można było ponieść ciężkie straty w Rosji.

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
   

12:01, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (13) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 28