Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Kategorie: Wszystkie | Komentarze
RSS
wtorek, 16 grudnia 2014

Komentarz z 16.12.2014 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Powoli zbliżamy się do końca roku. Czas na krótkie podsumowanie – jaki był ten mijający rok 2014 dla inwestorów?

W sumie można stwierdzić, że był to rok wielu niespodzianek. Za największą uznajemy atak Rosji na Ukrainę oraz cały łańcuch zdarzeń, który nastąpił później – niespotykany od przełomu lat 1980 i 1990 wzrost ryzyka geopolitycznego w Europie, problemy gospodarki ukraińskiej, sankcje Zachodu i kontrsankcje Rosji, spadek polskiego eksportu na wschód, szczególnie żywności, ujemny poziom stopy inflacji, silny spadek cen akcji wielu średnich i mniejszych spółek. Indeks szerokiego rynku WIG250 stracił ponad 15% od początku roku.

WIG250_1_rok

Z ukraińsko-rosyjskim konfliktem należy łączyć również wydarzenia z ostatnich tygodni – załamanie ceny ropy naftowej (-45%), załamanie kursu rubla (-43% do euro), skok rentowności rosyjskich obligacji (z 8% do 13% w przypadku papierów 10-letnich). W ostatnich dniach zaczęło to nawet pachnieć powtórką kryzysu z 1998 r., choć rezerwy walutowe Rosji są obecnie znacznie większe.

SC.F._1_rok
 
Za dużą niespodziankę należy uznać także kontynuację hossy na rynkach obligacji. Rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich spadły z 3% do 2,1%, niemieckich z 2% do 0,6%, a polskich z 4,8% do 2,6%. Obligacjom sprzyjało zarówno wolniejsze ożywienie w globalnej gospodarce, jak i spadki cen surowców, przede wszystkim ropy.

Rok 2014 to także zmiana układu sił na GPW. Demontaż OFE spowodował spadek popytu na polskie akcje ze strony tych największych inwestorów na naszym rynku. Szczególnie boleśnie odczuły te zmiany średnie i małe spółki. WIG20 trzymał się lepiej, dzięki popytowi z zagranicy na akcje największych naszych spółek. Efektem jest duża różnica w wycenie mniejszych firm względem blue chips. Podobnie, jak po 2011 r., te pierwsze notowane są obecnie ze sporym dyskontem.

Aby jednak nie wyglądało na to, że cały bieżący rok stał pod znakiem samych niespodzianek, warto zauważyć, że zgodnie z oczekiwaniem hossa na najważniejszych giełdach świata utrzymała się i – też zgodnie z oczekiwaniami – jej dynamika była znacznie słabsza niż w roku 2013. Poprawne zachowanie rynków akcji inwestorzy zawdzięczają głównie bankom centralnym, które zachowywały się zgodnie z oczekiwaniami (Fed, ECB) lub nawet przekraczały oczekiwania inwestorów (BoJ).
 
Reasumując, polscy inwestorzy kończą bieżący rok w mieszanych nastrojach. Dużo mogli zarobić dzięki kontynuacji hossy na rynku obligacji skarbowych. Sporo natomiast mogli stracić na inwestycjach w akcje polskich średnich i małych spółek. Na innych rynkach akcji sytuacja była zróżnicowana – można było dużo zyskać np. w Indiach czy Turcji, ale też można było ponieść ciężkie straty w Rosji.

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
   

12:01, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 02 grudnia 2014

Komentarz z 2.12.2014 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Nie tak dawno jeszcze wydawało się, że rok 2014 nie przyniesie więcej niespodzianek, że już wszystkie siły rynkowe będą walczyć o utrzymanie status quo. Globalna gospodarka bez wigoru, rynki finansowe kontynuujące wcześniejsze trendy, nieobliczalne zachowania Rosji (ostatnio manewry w… kanale La Manche), u nas stagnacja na rynku akcji itd. A tu nagle następuje dalsze załamanie ceny ropy.

CL.F_1_rok
 
Spadek ceny baryłki czarnego złota o 1/3 w ostatnich miesiącach należy uznać za jedną z największych niespodzianek 2014 r. I od razu trzeba dodać – pozytywnych niespodzianek. Brak decyzji krajów OPEC o ograniczeniu podaży tego surowca w ostatnim tygodniu spowodował dalsze załamanie ceny w czwartek i piątek. Chyba nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego prezentu na św. Mikołaja.

Tańsza ropa, jeśli oczywiście uda się utrzymać obecny poziom cenowy, oznacza olbrzymi pozytywny bodziec dla globalnej gospodarki w 2015 r. Sami się zresztą o tym możemy przekonać, taniej tankując i wydając zaoszczędzone pieniądze na inne produkty lub usługi. Tańsza ropa to także niższy poziom inflacji w najbliższych miesiącach i niższy poziom kosztu pieniądza. W końcu tańsza ropa to spore wyzwanie dla naszego agresywnego wschodniego sąsiada, który być może wreszcie będzie musiał zająć się sam sobą, a nie rozbudową geopolitycznych wpływów. Poniżej wykres indeksu RTS.

RTS_1_rok
 

Oczywiście tańsza ropa oznacza spadki cen akcji spółek, które ją wydobywają. Być może jest również zwiastunem tego, co wydarzy się z cenami innych surowców i kursów spółek z tego sektora. Ale to akurat nas nie martwi, bo poza pojedynczymi przedstawicielami (na czele z JSW i KGHM), nie mamy zbyt wielu takich podmiotów na GPW. Za to mamy wiele firm, szczególnie średnich i małych, które odetchną z ulgą, jeśli ceny surowców dalej będą nurkować.

Jeśli do tego dodamy banki centralne i ich bardzo „otwartą postawę” na wszelkie problemy gospodarcze czy też wahnięcia na rynkach finansowych, to zaczyna się z tego robić niezła mieszanka. Przynajmniej z perspektywy roku 2015. Oczywiście malkontenci stwierdzą, że odbije się to nam czkawką w długim okresie, bo nic nie zastąpi prawdziwych reform. Problem jednak w tym, że w krajach szczycących się systemem demokratycznym, trudno namówić obywateli do wyrzeczeń w krótkim okresie, by odnieść korzyści w dłuższym.

W każdym bądź razie, gdy będziemy za chwilę podsumowywać rok 2014, uważamy, że w gronie największych niespodzianek roku, znaczący spadek ceny ropy znajdzie się na drugim miejscu, tuż po agresji Rosji na Ukrainę. I trzeba podkreślić, że jest to niespodzianka, która może przynieść wiele pozytywnych konsekwencji inwestorom giełdowym w roku kolejnym. A polskie spółki, oprócz tureckich, mają percepcję mocno korzystających w takich okolicznościach.   

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
09:10, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (6) »
wtorek, 18 listopada 2014

Komentarz z 18.11.2014 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Czekaliśmy na jesienną korektę. Połowa listopada jest już jednak za nami, a większej korekty ciągle nie widać. Chyba, że za korektę uznamy to, co wydarzyło się w Stanach w połowie października, kiedy S&P500 chwilowo zapikował, po czym… wrócił na nowe szczyty.

SPX_1_rok
 
U nas WIG pozostał w strefie konsolidacji (50-55 tys. punktów). W Europie Zachodniej można mówić o nieco słabszym okresie od połowy roku. DAX faktycznie jest -3% w br.

DAX_1_rok

W każdym bądź razie wygląda na to, że większego załamania tej jesieni jednak się nie doczekamy i że raczej korekta na rynkach będzie miała charakter konsolidacji. W sumie byłaby to pozytywna informacja dla inwestorów, również pod kątem roku 2015. Zwracamy uwagę na krótkoterminowe przegrzanie rynku amerykańskiego.

Skończył się okres wynikowy. Jaki był? Niektórzy wcześniejsi liderzy, jak banki, osłabli. Dynamika poprawy zysków w ich przypadku spowolniła, a w Getin Noblu wyniki były znacząco poniżej oczekiwań. Również wśród średnich spółek-liderów można było wyczuć pewne zmęczenie. Przykładem mogą być LPP czy Forte. Producent mebli w piątek po wynikach skorygował się o 8%. Z kolei in plus zaskoczyły m.in. Amrest, Comarch, Newag czy Rainbow Tours.

Co dalej? Wygląda na to, że sytuacja w globalnej gospodarce jest dość stabilna. Jeśli tylko pojawiają się jakieś zarzewia problemów, odważnie na ratunek spieszą banki centralne. Niewątpliwie dużym plusem jest spadek ceny ropy naftowej o ¼ w stosunku do poziomu z połowy roku. Gdyby tendencja ta okazała się trwała, przyszły rok rysuje się w coraz jaśniejszych barwach. Słabsza gospodarka zachodnioeuropejska powinna zacząć korzystać z lepszej relacji euro do dolara.

Z czynników ryzyka niezmiennie nr 1 dla nas pozostaje napięta sytuacja na wschodniej Ukrainie. Mamy nadzieję, że Rosja nie będzie w najbliższych miesiącach zachowywać się agresywnie ze względu na to, co wydarzyło się z ropą oraz na 30% załamanie rubla. Chociaż jak na razie wieści ze wschodu nie potwierdzają naszych oczekiwań co do ewentualnego rozpoczęcia okresu odwilży w relacjach Rosji ze światem zachodnim.

W kraju sytuacja gospodarcza pozostaje stabilna z perspektywą poprawy w 2015 r. Na piątkowej sesji nieco zamieszania wprowadziły wstępne dane GUS dotyczące dynamiki PKB w III kwartale (+3,3%). Warto jednak pamiętać o zmianie metodologii liczenia. W naszym odczuciu od marca wyczuwalne jest pewne spowolnienie w naszej gospodarce, choć jego skala nie jest duża. Mamy nadzieję, że w perspektywie najbliższych miesięcy dynamika PKB ponownie zacznie przyspieszać, co byłoby pozytywne dla naszej giełdy, szczególnie dla tzw. szerokiego rynku.

Reasumując, chyba się jednak nie doczekamy większej korekty tej jesieni. A perspektywy roku przyszłego wyglądają coraz bardziej optymistycznie (chyba, że Rosja zaskoczy agresywnymi posunięciami).

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.


09:10, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (3) »
wtorek, 28 października 2014

Komentarz z 28.10.2014 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

W ostatnich dniach inwestorzy z niecierpliwością czekali na wyniki stress-testów europejskich banków. Wyczuwalne było pewne napięcie. Między innymi dlatego, że wyniki testów miały być opublikowane w niedzielę (co jest dość nietypowym zabiegiem). U nas emocje pojawiły się w czwartek, kiedy to jeden z banków zaprosił analityków na spotkanie w… niedzielne popołudnie.

Jak wypadły testy? Chyba najkrócej możne podsumować – z dużej chmury mały deszcz. Większość europejskich banków i praktycznie wszystkie nasze największe mają odpowiednio wysokie kapitały, aby sprostać nawet skrajnie niekorzystnym warunkom (przynajmniej w teorii). Dokapitalizowania wymaga jedynie kilkanaście instytucji, z czego większość pochodzi z krajów południa Europy, najbardziej dotkniętych kryzysem.

Z polskich banków KNF wymienił jedynie 2, które znalazły się poniżej wymaganych poziomów. Tak więc – zgodnie zresztą z oczekiwaniami – kondycja naszego sektora bankowego jest bardzo dobra.

Na wczorajszej sesji reakcja kursów akcji europejskich banków była pozytywna. W wielu przypadkach zanotowano spore wzrosty. Również i u nas kursy instytucji finansowych świeciły na zielono, chociaż skala zmian była zdecydowanie mniejsza.

Inną istotną kwestią dotyczącą naszych banków pozostaje ich wysoka wycena rynkowa. Obecnie polskie banki są wyceniane na poziomie 14-17-krotności oczekiwanych zysków w br. Do niedawna powszechnie uważano, że w przyszłym roku wyniki sektora powinny się poprawić, co spowodowałoby poprawę wskaźnika P/E. I przy wysokich dywidendach płaconych przez nasze instytucje finansowe, można byłoby jeszcze próbować jakoś uzasadnić racjonalność takich wycen.

Poniżej jeden z najdroższych polskich banków – BH (stopa zwrotu za 3 lata 80%):

BHW_3_lata

Po ostatniej jednak obniżce stóp procentowych przez RPP, szczególnie stopy lombardowej, bezpieczniej jednak założyć, że przyszłoroczne zyski sektora będą zbliżone do tegorocznych. A to z kolei oznacza, że poziom wskaźnika P/E nie poprawi się w najbliższych kwartałach, a mówiąc bardziej prostolinijnie – że wyceny naszych banków są wygórowane.

Do tego należałoby dopisać jeszcze szereg innych czynników ryzyka, jak wysoki poziom konkurencji o depozyty, słabe wolumeny kredytowe, presję na marże w przypadku dużych kredytów korporacyjnych, niepokojącą kondycję SKOKów (którą możemy się domyślić, kto miałby poprawiać) czy w końcu wynikającą z ostatnich testów regulatora konieczność dotworzenia większych rezerw przez niektóre podmioty. Te wszystkie elementy nakazują ostrożne podejście do wprawdzie zdrowych fundamentalnie, ale drogich polskich banków.

Reasumując, wyniki testów europejskich banków można najkrócej podsumować przysłowiowym „z dużej chmury mały deszcz”. Nie oznacza to jednak, że akcje polskich banków stanowią obecnie jakąś szczególną okazję.

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

10:21, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (5) »
wtorek, 30 września 2014

Komentarz z 30.09.2014 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Najbardziej zauważalną zmianą na rynkach finansowych w ostatnich miesiącach jest umocnienie kursu amerykańskiego dolara. W ciągu niecałych 5 miesięcy dolar zyskał blisko 10% w relacji do euro. Dlaczego? Zaostrzenie polityki pieniężnej przez Fed, przy jednoczesnym luzowaniu przez inne banki centralne, na czele z ECB powoduje gigantyczną realokację kapitału w kierunku dolara. Kontynuacja tej tendencji może mieć szereg implikacji dla rynków finansowych.

EUR_USD_1_rok
 
Przede wszystkim mocny dolar oznacza słabość cen surowców wyrażonych w amerykańskiej walucie. Widać to po zachowaniu ropy czy miedzi. Wyższe oprocentowanie w Stanach jest również poważnym wyzwaniem dla rynków wschodzących, szczególnie tych najbardziej wrażliwych. Ale dla nas ważniejsze są implikacje, jakie mocny dolar może powodować dla rynków akcji.

Po pierwsze amerykańskie akcje powinny raczej przestać drożeć. Dotyczy to w szczególności eksporterów. Przedsiębiorstwom za oceanem nie będzie sprzyjać również wzrost kosztu pieniądza. Dotyczy to spółek najbardziej zalewarowanych i mniejszych, mających trudniejszy dostęp do kapitału.

SPX_1_rok

Ewentualne perturbacje amerykańskich akcji nie pozostaną niezauważone przez inwestorów działających w innych częściach globu. Szczególnie na rynkach wschodzących. Z drugiej jednak strony znaczące osłabienie euro powinno w dłuższym okresie zacząć sprzyjać słabej gospodarce unijnej, przykładowo niemieckim eksporterom.

A co dla polskich inwestorów oznacza silniejszy dolar? Pewnie podwyższoną nerwowość w spoglądaniu na to, co dzieje się w Nowym Jorku. Ponadto wyższe koszty dla wszystkich importerów dolarowych (a tych nie brakuje) i pewne korzyści dla (niestety nielicznej) grupy spółek, będących dolarowymi eksporterami. Pośrednio nasze przedsiębiorstwa mogą także skorzystać na ożywieniu w strefie euro. Ale to w dłuższym okresie.

Na szczęście nie tylko dolar i stopy procentowe za oceanem mają wpływ na nasz rynek. U nas, podobnie jak w strefie euro, polityka pieniężna będzie dalej luzowana. Oczekujemy przynajmniej 2 cięć stóp przez RPP, co powinno złagodzić wpływ spadku eksportu na Wschód. Obniżki stóp najbardziej powinny odczuć średnie i mniejsze przedsiębiorstwa, które zostały najbardziej poturbowane po częściowej nacjonalizacji OFE i agresji Rosji na Ukrainę (WIG250, mimo ostatniej poprawy, od początku roku stracił 12%).

Reasumując, zmiana polityki pieniężnej przez Fed powoduje istotną zmianę w relacjach podstawowych walut. To z kolei nie powinno pozostać bez wpływu na ceny surowców czy akcji. Amerykańskie akcje stają się coraz bardziej ryzykowną klasą aktywów. Zyskiwać natomiast mogą europejscy eksporterzy, na czym my pośrednio także powinniśmy skorzystać. 

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
09:59, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (5) »
wtorek, 16 września 2014

Komentarz z 16.09.2014 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.


Nareszcie. Tak najkrócej można podsumować powrót do łask inwestorów polskich spółek o średniej wielkości. Po długim okresie niełaski, spowodowanej głównie zmianą polityki inwestycyjnej OFE oraz wojną na Ukrainie, a także dominacji blue chips na czele ze spółkami energetycznymi, dobre fundamentalnie średnie spółki w ostatnich tygodniach odzyskały swój dawny blask. Mamy nadzieję, że nie tylko na chwilę. I że łaskawość inwestorów zatoczy szerszy krąg, pozwalając odbudować notowania także rzeszy mniejszych spółek.

WIG50_1_rok
 
Wśród liderów wzrostów ostatnich tygodni znalazły się firmy pokazujące (często od wielu kwartałów) najlepsze jakościowo wyniki finansowe, takie jak: Amica, Forte, Grajewo, Kęty, Kruk czy Sanok. Ich notowania osiągnęły nowe historyczne maksima. Jest to przede wszystkim zasługa zarządów tych spółek, które od dłuższego czasu usilnie pracują nad wzrostem ich wartości. Do tego trzeba byłoby dodać fakt, że polskie firmy, szczególnie średnie i mniejsze, stały się w bieżącym roku relatywnie tańsze od zagranicznych odpowiedników. Prawdopodobnie po raz pierwszy od 15 lat, kiedy OFE rozpoczęły swoją działalność.

KRU_1_rok
 
Promieniowanie zainteresowania inwestorów rozprzestrzeniać zaczęło się również na niektóre mniejsze podmioty, takie jak: Duon, Euco czy Votum. W ich przypadku obowiązuje ta sama zasada – dobre wyniki przekładają się na wzrost kursów. Ale trzeba również zauważyć, że wiele maluchów cały czas pozostaje niezauważonych, co tylko w niektórych przypadkach można tłumaczyć słabością ich wyników finansowych, a w większości – awersją do niskiej płynności obrotu.

VOT_1_rok
 
Na drugim froncie mamy duże spółki. W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że firmy energetyczne będą ratować kopalnie. Na czwartkowej sesji inwestorzy przeżyli zimny prysznic, chociaż później informację zdementowano i w piątek ich kursy odreagowały. Inny ciekawy przykład z Lotosu. Na GPW wybiera się Polwax. I dobrze. Im więcej spółek, tym lepiej. Szkopuł w tym, że Lotos sprzedał spółkę 2-3 lata temu za… 80m zł, a dziś wycenia się ją na blisko 200m zł. Chwała tym, którzy zrobili tak dobry biznes. Duży kolejny minus dla Lotosu, który notabene wyciąga teraz rękę po kapitał od inwestorów na rynku.

Reasumując, średnie (i oby również mniejsze) spółki zaczynają się podnosić po ciężkim okresie. Najbardziej widowiskowo zachowują się notowania tych najsilniejszych fundamentalnie. Przed nami niemała obniżka stóp procentowych, która również powinna bardziej służyć temu segmentowi rynku. Oczywiście, nie zapominajmy o ogólnym przegrzaniu koniunktury na globalnym rynku akcji i obligacji. Silniejsza korekta na świecie dobrze by wszystkim zrobiła. GPW również. 

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

10:19, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (6) »
wtorek, 02 września 2014

Komentarz z 2.09.2014 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Muszę przyznać, że jestem zaskoczony sierpniową siłą rynków i w sumie beztroską inwestorów na wydarzenia geopolityczne oraz słabnące dane makro. S&P500 z wielką lekkością ustanowił rekord wszechczasów, dobijając do bariery 2 tys. punktów. Amerykanie pociągnęli za sobą inne giełdy, w tym również w pewnym stopniu i naszą. Czy rynki wiedzą już coś więcej, czy też hossa zaczyna się wymykać spod kontroli?

SPX_1_rok
 
Pominę wątek wojny na Bliskim Wschodzie, ponieważ zakładam, że zbyt mało wiemy na jej temat, aby się wymądrzać. Ale to, co dzieje się na Ukrainie, niestety rodzi rosnące obawy i wpisuje się w coraz bardziej realistyczny scenariusz większego konfliktu, przy kompletnej bierności (bezradności?) świata zachodniego.

Dziś jesteśmy już bogatsi o wiedzę, że Putin nie zadowoli się samym Krymem. Bierność Zachodu umożliwia podbicie stawki. Teraz ambicje rosyjskiego prezydenta sięgają utworzenia niezależnych republik na wschodzie Ukrainy. Ale to i tak byłby wariant nie najgorszy.

Realistycznie oceniając sytuację trzeba przyznać, że przy dalszej bierności Zachodu, już niedługo gra może zacząć się toczyć o stawkę jeszcze wyższą - całą wschodnią i południową Ukrainę, czyli tzw. Noworosję.

W tym kontekście dane makro czy wyniki spółek mają w naszym odczuciu raczej drugorzędną wagę. Oczywiście, krótkoterminowo dobre wyniki spółek-liderów, vide wczorajsze zachowanie kursów Kruka czy Newagu, a także oczekiwana obniżka stóp procentowych mogą wpływać na poprawę notowań. Tak samo zresztą, jak ewentualne utrzymanie dobrej passy przez rynek amerykański. Ale nad tymi wydarzeniami unosić się będzie cień wojny na Ukrainie.

Pytanie zatem jak długo jeszcze inwestorzy w naszym regionie będą ignorować rosnące ryzyko geopolityczne? Nasza waluta zaczęła już odczuwać presję, ale akcje i obligacje w bardzo niewielkim zakresie.

EURPLN_1_rok

Cały czas mamy nadzieję na rozwiązanie konfliktu na Ukrainie w sposób nie-siłowy. Ale aby tak się stało, Zachód powinien przestać udawać, że nic się nie dzieje.

Na zakończenie dwa słowa komentarza do wyników finansowych spółek w I półroczu. Generalnie były one zgodne z oczekiwaniami. Tendencje z poprzednich kwartałów były kontynuowane, co najlepiej widać po wynikach najlepszych spółek, głównie średniej wielkości czy banków. Dało się jednak zauważyć wpływ konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na wyniki firm działających na Wschodzie. To nowe zjawisko będzie się nasilać w II połowie br. Po części da się je zneutralizować większą obniżką stóp procentowych, której oczekujemy w bieżącym tygodniu lub w październiku.

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
09:39, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (1) »
wtorek, 19 sierpnia 2014

Komentarz z 19.08.2014 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.


Bieżący rok na GPW to bez wątpienia pogrom średnich i małych spółek. WIG250 spadł już o 18% od początku roku. Powody? Zmiana polityki inwestycyjnej OFE i agresja Rosji na Ukrainę. Ale również wśród dużych spółek z WIG20 można znaleźć takie, które stały się „bohaterami” ostatnich dni.

Najpierw Lotos zszokował inwestorów informacją o dużej emisji akcji. Spółka poinformowała, że środki zostaną przeznaczone na inwestycje w segmencie rafineryjnym i zwiększenie wydobycia. Ale rynek odebrał ją jako ratunkową – głównie z powodu wielkości (blisko 50% rozwodnienie kapitału) i ceny (ok. 18 zł). Efekt? Kurs runął jednego dnia o ponad 13%.

Drugim przypadkiem jest JSW. Od wielu kwartałów analitycy, jak kania dżdżu, czekają na poprawę koniunktury na rynku węgla koksowego. I nie dość, że się tej poprawy doczekać nie mogą, to w ostatnich miesiącach JSW popełniło – delikatnie mówiąc – kontrowersyjną inwestycję w kopalnię Knurów-Szczygłowice (głównie po to, by ratować Kompanię Węglową). Za podmiot, który w ubiegłym roku osiągnął 115m zł straty, JSW zapłaciło aż 1,5mld zł. Skutek? Jeśli sytuacja na rynku węgla się nie poprawi, JSW będzie zmuszone pójść tą samą drogą, co Lotos, czyli sięgnąć do kieszeni akcjonariuszy, by się ratować.

Pikanterii obu przypadkom dodaje to, że głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa i że lata temu akcje obu spółek były podczas prywatyzacji sprzedane wielu drobnym inwestorom, a my – przyszli emeryci – jesteśmy pośrednio ich właścicielami przez OFE. Oczywiście inwestorzy mogą sobie tylko pomarzyć o tym, aby przeanalizowano nieudane inwestycje Lotosu w projekt YME czy JSW w kopalnię i wyciągnięto konsekwencje wobec osób, w wyniku działań których, obie spółki straciły grube setki milionów złotych. To samo dotyczy PKN i nieudanej inwestycji w litewskie Możejki sprzed lat.

Przypadki Lotosu i JSW nie przeszkodziły jednak całemu polskiemu rynkowi odreagować w ostatnich dniach. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się duże i płynne spółki, wypłacające wysokie dywidendy. Inwestorzy dyskontowali oczekiwaną obniżkę stóp przez RPP w IX lub X. Notowania średniaków i maluchów nie odbiły się.

Co dalej? Czekamy na kolejne wyniki spółek (tu raczej nie powinno być wielkich niespodzianek) i dalszy rozwój wydarzeń na Ukrainie (tu z kolei możliwy jest każdy scenariusz zdarzeń). W Europie DAX wykonuje ruch powrotny, po prawdopodobnym wyłamaniu się z wieloletniego trendu wzrostowego.

Reasumując, nie tylko akcjonariusze średnich i małych spółek przeżywają ostatnio ciężkie chwile. Również w przypadku Lotosu i JSW inwestorzy musieli przełknąć gorzką pigułkę. Jedyną oazą względnego spokoju są duże, dywidendowe spółki, jak PZU, Pekao czy energetyczne. Będzie tak nadal, o ile nie dojdzie do większej korekty na światowych giełdach.

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.10:47, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (1) »
wtorek, 22 lipca 2014

Komentarz z 22.07.2014 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Tragiczne zestrzelenie malezyjskiego samolotu przez prawdopodobnie separatystów z Doniecka z rosyjskiej broni nie wywołało dużego wrażenia na inwestorach. Wprawdzie akcje w Moskwie po tym wydarzeniu kontynuowały przecenę, ale reakcje na innych rynkach były bardzo umiarkowane. Inwestorzy na świecie cały czas traktują konflikt ukraińsko-rosyjski jak problem lokalny. Czy słusznie?

Naszym zdaniem nie. Oczywiście, można założyć pozytywny scenariusz zdarzeń i liczyć, że obie strony dojdą do jakiegoś porozumienia. Pytanie tylko, co się zdarzy na rynkach, jeśli jednak przebieg wydarzeń nie potoczy się w tak optymistycznym kierunku. Wydaje się zresztą, że jest to bardziej prawdopodobne. Ani rząd w Kijowie, ani Putin nie zamierzają przecież odpuścić.

Jeśli konflikt będzie się zaostrzał, inwestorzy mogą zacząć dostrzegać coraz więcej jego negatywnych konsekwencji. Już teraz widać wyraźne ochłodzenie koniunktury w Europie, zarówno w krajach Unii, jak i państwach bezpośrednio ze sobą skonfliktowanych. Przy mocno naprężonych wycenach różnych aktywów (globalna bańka na obligacjach skarbowych, drogie akcje na rynkach rozwiniętych) i ciągłym napięciu na Bliskim Wschodzie, tak naprawdę niewiele potrzeba, aby radosne nastroje towarzyszące już blisko 5 i pół-letniej hossie, nagle wyraźnie pogorszyły się. A to w konsekwencji doprowadziłoby do większej korekty na globalnym rynku finansowym.

W tym kontekście akcje polskich spółek, szczególnie tych, którymi mogą się potencjalnie interesować inwestorzy strategiczni, wyglądają na jedne z najbardziej atrakcyjnych, jeśli chodzi o relację oczekiwanej stopy zwrotu do ryzyka. Po 15% spadku od początku roku indeksu szerokiego rynku, czyli WIG250, mamy bowiem do czynienia w dużej mierze z uwzględnieniem w ich wycenie zarówno zmiany polityki inwestycyjnej OFE, jak i problemów ukraińsko-rosyjskich. Dalsza przecena w segmencie średnich i małych spółek będzie napędzać kolejne transakcje M&A, czego najlepszymi przykładami są EGB i PEP w ostatnich dniach.

Przed nami sezon wynikowy. Jaki będzie? Bez większych niespodzianek. W wynikach spółek będzie można dostrzec lekką zadyszkę, jakiej doznała polska gospodarka od marca. W przypadku spółek, które w I kwartale raportowały ujemne różnice kursowe wynikające np. z osłabienia kursu rubla, teraz sytuacja powinna się częściowo odwrócić. Solidne wyniki zaprezentują banki, ale nie powinno to zdziwić inwestorów, ponieważ oczekiwania są i tak wysokie.

Reasumując, z zainteresowaniem przyglądamy się ignorancji konfliktu ukraińsko-rosyjskiego przez inwestorów na świecie. Zobaczymy czy nie powtórzy się scenariusz często obserwowany historycznie – najpierw dany czynnik ryzyka jest niedoszacowany, by później inwestorzy mogli się naprawdę wystraszyć i przereagować. 


11:10, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 lipca 2014

Komentarz z 8.07.2014 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Dysproporcje pomiędzy zachowaniem naszego rynku a amerykańskiego stają się coraz większe. Podczas gdy dynamika WIG jest w okolicach zera, licząc od początku roku, S&P500 jest na nowych szczytach, ponad 7% powyżej zamknięcia 2013 r. Czy różnica w relatywnym zachowaniu obu rynków może się jeszcze powiększać?

Wydaje się, że raczej nie. Przynajmniej z krótkoterminowej perspektywy. Amerykański rynek akcji jest już mocno rozgrzany. Strach, który towarzyszył wcześniejszym wzrostom, ustępuje miejsca gorączce zarabiania. Widać to dobrze po liczbie transakcji IPO czy M&A. Im większe będzie przekonanie inwestorów, co do możliwej kontynuacji wzrostów cen akcji, tym z większym prawdopodobieństwem można będzie zakładać, iż wydarzy się coś niespodziewanego.

Amerykańskie akcje są drogie. Wskaźniki P/E14 i P/E15 wynoszą odpowiednio 16,6 i 15,2. To oczywiście ciągle nie są poziomy z końca hoss z 2000 i 2007 r. Jednakże płacenie 15 krotności za przyszłoroczne zyski tamtejszych przedsiębiorstw nie wygląda, delikatnie mówiąc, okazyjnie.

Polskie akcje tymczasem stały się passe. Mało kto chce je kupować. Ani OFE, które śmiało wyszły z inwestycjami poza nasz rynek, ani inwestorzy indywidualni, którzy także wybierają instrumenty zagraniczne. Szczególnie te, które przez ostatnie 5 lat dawały dwucyfrowe zyski. I tak oto doszliśmy, pierwszy raz od dłuższego czasu, do sytuacji, iż nasze akcje stały się tańsze od zachodnioeuropejskich, nie wspominając o amerykańskich. Nawet nasz najdroższy sektor – banki, notowane są przy wskaźniku P/E15 rzędu 12,5-14. Średnie i mniejsze firmy coraz częściej wyceniane są na poziomie 10-12-krotności zysków, o czym inwestorzy z rynków rozwiniętych mogą tylko pomarzyć.

Atrakcyjność naszych średnich i małych spółek jest coraz częściej dostrzegana przez inwestorów strategicznych. W ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami kolejnej inicjatywy w tym zakresie – Vectra chce nabyć duży pakiet Netii. Kolejne podobne transakcje są tylko kwestią czasu. Przy tak niskim koszcie finansowania i dużej chęci ze strony OFE do upłynniania polskich aktywów, oczekujemy wielu transakcji M&A w II połowie br. i roku 2015. Powinno to powstrzymać przecenę tak ostatnio nielubianych „misi”.

Reasumując, na rynku amerykańskim strach powoli ustępuje żądzy zysków. Po ponad 5 latach wzrostów inwestorzy zaczynają dostrzegać, że akcje pozwalają na osiąganie wysokich stóp zwrotu. Z drugiej jednak strony poziom wycen jest daleki od okazyjnego i wiemy, jak to się skończy. Tymczasem polskie akcje nie znajdują w oczach inwestorów uznania. Potencjalna podaż ze strony OFE zniechęca. To dobrze, bo dzięki temu pojawiać się będzie coraz więcej okazji do zarobku.

Autor jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
12:37, sebastian_buczek
Link Komentarze (2) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 27