Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Kategorie: Wszystkie | Komentarze
RSS
niedziela, 21 grudnia 2008

Ubiegły tydzień na warszawskim parkiecie upłynął w oczekiwaniu na wygaśnięcie grudniowej serii kontraktów terminowych na WIG20.

Część inwestorów, z obawy o trudne do przewidzenia rozstrzygnięcie piątkowej sesji, ograniczyła swoją aktywność. Komunikat KNF o wysokiej koncentracji po stronie grającej na spadki cen (jeden inwestor posiadał blisko 40% krótkich pozycji) oraz zmiana zasad obowiązujących na piątkowej sesji, podsycały zainteresowanie inwestorów.

Jak zwykle w takich sytuacjach bywa, piątkowa sesja była wyjątkowo spokojna. Nie doszło do istotnych wahań cen oraz niezrozumiałego zachowania kursów najpłynniejszych walorów pod koniec sesji. Warto jednak zastanowić się poważnie nad coraz większym znaczeniem kontraktów kosztem rynku kasowego. Tym bardziej, że w przyszłym roku obrót akcjami na GPW prawdopodobnie spadnie, co może prowokować do jeszcze częstszego występowania cudofixingów i nie uzasadnionych fundamentalnie, gwałtownych zmian cen najbardziej indeksotwórczych akcji. No chyba, że akceptujemy sytuację, że to ogon macha psem.

Ważnym wydarzeniem na świecie była kolejna obniżka stóp przez Fed, tym razem o 75 pb do 0,25%. Amunicja w postaci kolejnych cięć wyczerpała się, tak więc amerykański bank centralny będzie musiał zmienić narzędzia oddziaływania, które mają powstrzymać zapaść w gospodarce.

Również i u nas czekamy na cięcie stóp przez RPP, tym razem prawdopodobnie o 50 pb do 5,25%. Dane dotyczące produkcji przemysłowej (-8,9% w XI) nie pozostawiają wątpliwości, co do decyzji Rady w bieżącym tygodniu. Oczekiwania na kolejne cięcia w pierwszych miesiącach nowego roku mogą podgrzewać sytuację na rynku obligacji. Jedynym poważnym czynnikiem ryzyka jest wyraźnie pogarszająca się sytuacja na Ukrainie i słabnący – w dużej mierze przez to – złoty.

Rynek akcji ciągle znajduje się w trendzie bocznym i raczej nie należy oczekiwać zmian do końca roku, chociaż fundamenty spółek szybko pogarszają się.

16:32, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 15 grudnia 2008

W ostatnich dniach opublikowano dane dotyczące polskiego eksportu w październiku. Potwierdziły się wcześniejsze informacje z wielu giełdowych spółek, które już wcześniej wskazywały na załamanie poziomu zamówień zagranicznych.

Pierwszy raz od wielu lat dynamika eksportu (w euro) była ujemna. Oznacza to m.in., że – po pierwsze – nasi partnerzy handlowi przeżywają już spore problemy, po drugie – dynamika PKB w Polsce w IV kwartale br. i roku przyszłym gwałtownie obniży się.

Bardziej optymistyczne dane dotyczyły listopadowej dynamiki depozytów w bankach. Po październikowym min-runie na banki, w ostatnim miesiącu sytuacja uspokoiła się i klienci przynosili gotówkę z powrotem do banków. Depozyty gospodarstw domowych wzrosły w listopadzie o ponad 7 mld zł. Prawdopodobnie największym beneficjantem tego zamieszania jest PKO BP, który wielu osobom ciągle kojarzy się z bezpiecznym bankiem państwowym.

Na warszawskiej giełdzie trwa trend boczny, WIG w ciągu tygodnia prawie nie zmienił się. Osłabił się nam za to złoty, szczególnie wobec euro. Inwestorzy wyczekują na kolejne cięcie stóp przez RPP – pytanie tylko czy o 25 pb., czy o 50. I gdyby nie zapadające w najbliższy piątek kontrakty, można by uważać, że inwestorzy woleliby skupić się na nadchodzących świętach. A tak znowu ogon będzie kręcił psem…

08:49, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 grudnia 2008
Globalna hossa na rynku obligacji dotarła wreszcie do Polski. Wprawdzie ceny naszych obligacji skarbowych zyskiwały na wartości już od połowy br., ale w październiku doszło do załamania w związku z paniką inwestorów i ucieczką ze wszystkich możliwych instrumentów głównie w kierunku amerykańskiego dolara. Od kilku tygodni ceny obligacji wróciły jednak do silnego trendu wzrostowego.

Polskim dłużnym instrumentom skarbowym sprzyja wiele czynników. Po pierwsze obligacje drożały/drożeją na świecie, bo są bezpieczną przystanią w obecnych nerwowych czasach. Dają bardzo korzystną ekspozycję na spadek tempa wzrostu gospodarczego, inflacji i oficjalnych stóp procentowych. Po drugie listopadowa decyzja RPP o rozpoczęciu procesu obniżania stóp jest klarownym sygnałem, że następne cięcia są jedynie kwestią czasu. Wydarzenia z ostatniego tygodnia, w tym m.in. kolejna skoordynowana akcja cięcia stóp przez kilka banków centralnych (w tym EBC i Bank Anglii), zwiększyły prawdopodobieństwo ruchu ze strony RPP jeszcze w tym miesiącu. Po trzecie – udział obligacji długoterminowych w portfelach największych polskich instytucji, na czele z OFE, nie jest wysoki. Można szacować, że duration instrumentów dłużnych w portfelach OFE wynosi tylko ok. 2,5-3 lat, co może skutkować akumulacją długoterminowych obligacji przez te instytucje.

Hossa na rynku obligacji jest bez wątpienia dobrą informacją dla funduszy inwestycyjnych, które w br. przeżywały ciężkie chwile. By uczestniczyć w obligacyjnej hossie najłatwiej bowiem kupić jednostki funduszy obligacji, ochrony kapitału lub gotówkowych. Stopy zwrotu z tych funduszy w najbliższych miesiącach mogą być nawet wyższe niż na wysokooprocentowanych lokatach bankowych i to przy pełnej płynności inwestycji.

Jak przy każdej hossie, tak i teraz, warto pamiętać o czyhających czynnikach ryzyka. Najważniejszym w nadchodzących miesiącach może być ewentualne następne załamanie na rynkach finansowych, spowodowane np. poważnymi problemami kolejnych instytucji bądź może nawet państw. W takim przypadku trzeba być przygotowanym na silną korektę na rynku obligacji.
08:50, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 01 grudnia 2008
W ostatnich dniach nastroje inwestorów wyraźnie poprawiły się. Rynki akcji na całym świecie odreagowały wcześniejsze spadki. Również i u nas ostatni tydzień można uznać za udany. Drożały nie tylko akcje. Złoty odzyskał siły, umocniły się obligacje. Patrząc z nieco dalszej perspektywy można stwierdzić, że rynki łapią oddech po październikowym załamaniu.

WIG w skali miesiąca zaliczył jednak kolejny spadek, tym razem o 4,5%. Z blue chips najlepiej zachowały się BRE (+13,6%, co może trochę dziwić), PBG (+7,2%, po zapowiedzi, że w przyszłym roku dynamika zysków będzie równie wysoka, jak w bieżącym) oraz PGNiG (+6,7%, spółka o najbardziej defensywnym charakterze). Wśród spadkowiczów wyróżniły się Lotos (-36,7%, po „zerowej” rekomendacji Unicredit) oraz Bioton (-41,1%, który regularnie zawodzi inwestorów). W gronie outsiderów z mniejszych spółek znalazły się Polaqua, Ropczyce i Erbud – wszystkie straciły więcej niż 50%(!).

Ważnym wydarzeniem było pierwsze cięcie stóp przez RPP. Rozpoczyna ono serię obniżek i ma istotne znaczenie psychologiczne. Rada wzięła pod uwagę zagrożenie spadku dynamiki PKB. W III kwartale wzrost PKB wyniósł wprawdzie jeszcze 4,8%, ale po pierwsze – to ostatni tak dobry kwartał, a po drugie – dekompozycja PKB wskazuje na załamanie inwestycji. Jeśli do tego dodamy październikowe załamanie produkcji przemysłowej, to powinniśmy mieć wyobrażenie o tym, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Na pocieszenie – eksport i konsumpcja na razie trzymają się mocno.

Obniżka stóp i zapowiedź kolejnych cięć, to dobra informacja dla obligacji. Od połowy br. (z przerwą w październiku) trwa hossa na polskim rynku obligacji. Jednak założenie, iż teraz ceny tych instrumentów będą już tylko rosły, jest dość ryzykowne. Wokół nas dzieje się bowiem zbyt wiele złych rzeczy (np. nie zapominajmy o naszych węgierskich bratankach oraz przyjaciołach z Ukrainy). Należy uważać na silne wahania cen instrumentów dłużnych.
09:11, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 24 listopada 2008

W bieżącym tygodniu czeka nas ważne wydarzenie – posiedzenie RPP. Większość analityków uważa, że na obecnym posiedzeniu nie dojdzie jeszcze do obniżki stóp, o czym miałyby świadczyć m.in. ciągle jastrzębie wypowiedzi niektórych członków Rady, a także utrzymująca się na poziomie powyżej 4% inflacja.

Argumentów za rozpoczęciem procesu obniżania stóp w Polsce wyraźnie jednak przybywa. Jeszcze kilka miesięcy temu inflacja była problemem globalnym numer 1. Dziś w niektórych krajach (przykładem są ubiegłotygodniowe dane dotyczące spadku październikowej inflacji CPI w USA) inflacja spada już na łeb na szyję. W kolejnych miesiącach należy oczekiwać, że proces ten obejmie kolejne kraje. Polskę też.

Banki centralne przeprowadziły nie tak dawno kolejną skoordynowaną akcję cięcia stóp i zapowiedziały dalsze obniżki (niestety, w długim terminie w połączeniu z silnymi publicznymi bodźcami do podtrzymania wzrostu gospodarczego może oznaczać to ponowne problemy z inflacją!).

Polska gospodarka rozpoczęła ostre hamowanie. Dynamika produkcji przemysłowej w październiku spadła do 0% w ujęciu rocznym, co na tle danych w innych krajach jest ciągle niezłym osiągnięciem. Firmy zapowiadają ograniczenie projektów inwestycyjnych do minimum. Rozpoczęły się zwolnienia pracowników (ostatnio w Dom Development), chociaż nie na taką skalę, jak w przypadku chwiejącego się Citibanku, gdzie pracę straci co siódma osoba. Na rynku finansowym utrzymuje się wysoki poziom nieufności. Niektóre banki ciągle mają wyraźne problemy z płynnością i to pomimo oferowania depozytów na chorym poziomie 9-10%.

Obniżenie stóp przez RPP jest przesądzone. Pytanie tylko, kiedy nastąpi pierwsze cięcie. Czy Radę będzie stać na ruch wyprzedzający, czy może – jak zwykle – będziemy musieli poczekać na spadek inflacji? Najbliższe dni dadzą nam odpowiedź na te pytania.

Ewentualna obniżka stóp o 25 pb z pewnością zostałaby przyjęta z ulgą przez inwestorów, zarówno tych z rynku akcji, jak i obligacji. Mogłaby też wspomóc korektę na warszawskim parkiecie, chyba że znowu zaleją nas złe informacje z USA, które w ubiegłym tygodniu spowodowały spadek giełdowych indeksów do nowych dołków.

09:38, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 17 listopada 2008
Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia była informacja potwierdzająca odpływ depozytów z polskich banków w październiku w wyniku zapaści na rynkach finansowych i ucieczki inwestorów w kierunku gotówki i obligacji skarbowych. Stało się tak pomimo bardzo wysokiego oprocentowania lokat bankowych, sięgającego 8-10% oraz wycofania przez inwestorów 6-7 mld zł z funduszy inwestycyjnych.

Sytuacja całego europejskiego systemu finansowego jest w ostatnich miesiącach napięta. Poziom zaufania zarówno klientów do instytucji finansowych, jak i tych ostatnich nawzajem do siebie, jest najniższy od wielu lat. Padają pytania o sposoby wyjścia z kryzysu i zasady funkcjonowania systemu finansowego w przyszłości.

Ze zrozumiałych względów najbardziej interesuje nas dalszy rozwój sytuacji w polskim sektorze bankowym. Październik był wyjątkowo zły, ale aby sytuacja nie powtórzyła się w kolejnych miesiącach, należy czym prędzej przeanalizować różne rozwiązania i wyciągnąć wnioski. Pomysłów z pewnością może być wiele. Warto wybrać najlepsze, by podjąć skuteczne działania.

Podpowiedzi, co zrobić w obecnej sytuacji, można szukać, analizując wcześniejsze kryzysy w sektorze finansowym w różnych krajach. Kryzysy te często odbywały się według scenariusza składającego się z kilku faz, obejmujących:
I. osłabienie lokalnej waluty,
II. run na banki,
III. podjęcie działań przez instytucje rządowe i/lub międzynarodowe,
IV. zamieszanie polityczne,
V. przejęcie silniejszych instytucji przez państwo, zakończenie działalności przez słabsze podmioty, wprowadzenie nowych regulacji.
W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej jesteśmy w fazie III, chociaż nie było jeszcze klasycznego runu na banki. W Rosji i na Ukrainie jesteśmy świadkami ucieczki klientów z mniejszych banków. W Polsce jesteśmy prawdopodobnie między fazą I a II i III.

Innym kierunkiem szukania odpowiedzi na pytanie – co zrobić, może być analiza poczynań podjętych już w innych państwach. Kolejnym kierunkiem może być po prostu wsłuchanie się w oczekiwania klientów instytucji finansowych.

Wszystkie powyższe kierunki myślenia sprowadzają się do tego, że w sytuacji kryzysowej największym zaufaniem obdarzane jest państwo i te instytucje, które są (chociaż częściowo) państwowe. Rozwiązaniem wydaje się zatem dokapitalizowanie przez państwo na wczesnym etapie kryzysu słabszych instytucji finansowych. Dzięki temu – po pierwsze – poprawiłaby się płynność tych podmiotów, które mogłyby nie przetrwać masowej ucieczki klientów, po drugie – zostałby wysłany mocny sygnał do inwestorów, że ich oszczędności są bezpieczne, bo są przechowywane w bankach częściowo państwowych, po trzecie – przeszlibyśmy do zmodyfikowanej V fazy kryzysu, bez konieczności podejmowania ryzyka przejścia przez niebezpieczne fazy II-IV.

Niestety, znając polskie realia, prawdopodobnie poczekamy na dalszy rozwój wydarzeń. Trzeba mieć nadzieję, że napięcia w europejskim systemie finansowym rozwiążą się dzięki działaniom podjętym w innych krajach, gdzie notabene jesteśmy właśnie świadkami dokapitalizowania instytucji finansowych z pieniędzy państwowych.
11:03, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (2) »
środa, 12 listopada 2008

Najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni była kolejna skoordynowana akcja cięcia stóp przez kilka banków centralnych. Najbardziej zaskakujące decyzje podjęły Bank of England (cięcie o 150 pb) oraz czeski bank centralny (o 75 pb).

Tak gwałtowne ruchy mogą oznaczać, że – po pierwsze – banki centralne chciałyby wywrzeć psychologiczny nacisk na inwestorów (w tym głównie banki), aby obniżyć rynkowy koszt pieniądza, po drugie – dostrzegają wpływ tego, co wydarzyło się w ostatnich miesiącach na rynku nieruchomości i w sektorze finansowym na gospodarkę realną (czytaj: dostrzegają nadciągającą recesję).

W tym kontekście, nawet biorąc pod uwagę konieczność spełnienia przez Polskę określonych kryteriów przed ewentualnym wstąpieniem do strefy euro, RPP również mogłaby rozpocząć proces stopniowego obniżania stóp. Zobaczymy, jak długo Rada będzie opierać się przed tą decyzją i co ją ostatecznie skłoni do pierwszej obniżki.

Na warszawskiej giełdzie trwa odreagowanie po październikowej wyprzedaży. Nadal dominują strach i niepewność, co jest korzystne dla utrzymania się wzrostu notowań. Udział akcji w OFE osiągnął na koniec października bardzo niski poziom ok. 22%, co również utwierdza optymistów w przekonaniu, iż wzrosty przez jakiś czas mogą być kontynuowane. Wprawdzie nadal oczekujemy dojścia przez WIG do 31 tys. punktów, a w pozytywnym scenariuszu nawet do 34 tys. pkt., ale ze świata płyną coraz bardziej niepokojące sygnały.

Pierwsza połowa listopada jest okresem raportowania wyników przez spółki. Do tej pory większość wyników za trzeci kwartał była dobra, nawet nieco lepsza od konsensusu rynkowego. Niestety, są to dane historyczne.

W kolejnych kwartałach oczekujemy pogorszenia danych finansowych. Zaledwie kilka spółek podało szacunki dotyczące roku 2009, co podkreśla niepewność zarządów co do przyszłych wyników. Utwierdza nas to w przekonaniu, że po obecnym odbiciu ponownie możemy wrócić do spadków.

09:06, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 03 listopada 2008

Nareszcie. Tak najkrócej można skomentować to, co wydarzyło się na rynkach finansowych w ubiegłym tygodniu.

Po wcześniejszej bezprecedensowej wyprzedaży nadeszło oczekiwane odreagowanie. Jego siła była proporcjonalna do skali spadków. WIG po 33% zniżce od początku października wzrósł w ciągu 5 sesji o 12%. Umocniły się także złoty i obligacje skarbowe.

Pomimo ubiegłotygodniowej korekty, październik zakończył się 24% spadkiem WIG, co jest jednym z najgorszych wyników w historii GPW w Warszawie. Wielu inwestorów wprawdzie ostatnio odetchnęło z ulgą, ale na rynku dominuje strach i niepewność przed tym, co przyniesie przyszły rok.

Barometr nastroju polskich inwestorów instytucjonalnych, jakim jest udział akcji w OFE, spadł do ok. 20%, czyli skrajnie niskiego poziomu, nienotowanego w historii (poza początkową fazą funkcjonowania funduszy), co jest informacją jednoznacznie pozytywną.

Pomimo 12% odbicia WIG w ubiegłym tygodniu, powyższe przesłanki dają nadzieję na nieco trwalszy charakter obecnej korekty. Jeśli nic nadzwyczajnego nie wydarzy się w najbliższych tygodniach na świecie, jest szansa, by WIG znalazł się na poziomie 31 tys. punktów, a w optymistycznym scenariuszu wydarzeń – nawet 34 tys. punktów. Należy jednak cały czas pamiętać, że nadal jesteśmy w bessie.

09:17, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 października 2008

Ani sygnał kupna sprzed dwóch tygodni, ani spadek zaangażowania OFE w akcjach do rekordowo niskiego poziomu (poniżej 20%) nie pomogły polskiemu rynkowi akcji. O skali przeceny najlepiej świadczy fakt, że tylko w październiku WIG stracił 33%, podczas gdy historycznie miesiące z 10% spadkiem indeksu uznawane były za bardzo słabe.

Krach nastąpił nie tylko na giełdzie. Złoty znalazł się na poziomach, które jeszcze kilkanaście dni temu wydawały się nierealne (3,1 do USD i 3,9 do EUR). Na rynku obligacji skarbowych płynność zaniknęła, ceny załamały się, a rentowności podskoczyły do abstrakcyjnego poziomu 8%. Na świecie nie było lepiej. Każdego dnia rynki pogrążały się coraz bardziej, a inwestorów ogarnęła panika i widmo powtórzenia się kryzysy z lat 1930.

Ceny wielu polskich akcji spadły do poziomów niewidzianych od lat. Najbardziej przeceniono banki. Ich kursy są wręcz śmieszne, chyba że będziemy świadkami poważnych problemów w naszym systemie finansowym.

Odreagowanie spadków, być może nawet bardzo gwałtowne i znaczące, może nadejść w każdej chwili. Nie należy mieć jednak złudzeń. Bessa nie skończy się szybko.

Koniec spadków prognozujemy w pierwszej połowie 2009 r., kiedy będzie można stwierdzić, jaka jest skala recesji w USA i Europie Zachodniej oraz spowolnienia u nas, a także jakie jest przełożenie tych procesów na wyniki finansowe firm. Do tego czasu lepiej skupić się na ochronie kapitału, chyba że ktoś ma nieodpartą chęć trafienia w dołek i zagrania na odbicie.

09:10, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 20 października 2008

Od początku października WIG stracił 22%, od początku roku – 50%. Tak silnej wyprzedaży nie obserwowaliśmy od 1994 r. Na początku ubiegłego tygodnia wydawało się, że silne odbicie na warszawskiej GPW jest nieuniknione. Optymizmu starczyło jednak na całe dwa dni. Później przyszła kolejna fala wyprzedaży i pogłębienie dołków, pomimo zupełnie przyzwoitego zachowania amerykańskiego i zachodnioeuropejskich rynków akcji.

W połowie ubiegłego roku, kiedy WIG osiągał 66-67 tys. punktów, zaangażowanie OFE w akcjach wynosiło 38%. Dziś, kiedy WIG znalazł się na poziomie poniżej 30 tys. punktów, udział akcji można szacować na ok. 20-21%. Nie jest moją intencją krytyka kolegów po fachu z OFE, ale wydaje się, że tak drastyczny spadek cen akcji na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy powinien skłonić OFE do ich akumulacji.

Jednego z powodów ubiegłotygodniowej słabości naszego rynku upatruje się w wyzwaniach stojących przed Węgrami oraz działalności funduszy hedgingowych, które – jak głosi rynkowa plotka – wyprzedawały na krótko (short sale) akcje banków z Europy Centralnej.

Jak w każdej plotce, może i w tej jest trochę prawdy. Szczególnie, że nie trzeba mieć bardzo bujnej wyobraźni, aby przy obecnym kryzysie zaufania wpaść na następujący scenariusz zdarzeń. Ktoś wyprzedaje akcje banków, rozpuszczając jednocześnie informacje, że instytucje te mogą mieć poważne problemy. Klienci banków, widząc, co się dzieje z kursami i nie wierząc w zapewnienia zarządów banków, że nic złego się nie dzieje, zaczynają wykonywać nerwowe ruchy, wycofując z banków depozyty albo konwertując je na bezpieczne bony skarbowe. Banki faktycznie zaczynają mieć problemy i również zaczynają wykonywać nerwowe ruchy. To może powodować dalszą wyprzedaż ich akcji i daje możliwość taniego odkupienia akcji przez pomysłodawców całego zamieszania.

W Polsce na szczęście mamy OFE, które w takiej sytuacji mogłyby akumulować taniejące akcje banków, odbierając zarządzającym z funduszy hedgingowych niebezpieczne zabawki i odsyłając ich do innej piaskownicy.

Na zakończenie pozwolę sobie przypomnieć, że jedną z przyczyn załamania amerykańskiego rynku akcji w roku 1929 był wcześniejszy balon spekulacji, który w dużym stopniu zawdzięczano działalności tzw. pooli inwestycyjnych. Po krachu działalność pooli zdelegalizowano, wprowadzając w latach 1930 ustawy regulujące m.in. działalność funduszy inwestycyjnych.

Być może nadeszła pora, aby zadać sobie pytanie czy działalność funduszy hedgingowych nie wywołuje podobnych niekorzystnych zjawisk, jakie towarzyszyły funkcjonowaniu spekulacyjnych pooli z lat 1920. Warto zastanowić się czy nie uregulować działalności funduszy hedgingowych, by zapobiec wybuchowi kolejnej tykającej bomby, która mogłaby jeszcze bardziej pogrążyć światowy system finansowy.

08:28, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (11) »