Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Kategorie: Wszystkie | Komentarze
RSS
poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Komentarz z 10.04.2017 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Rzadko piszemy o poszczególnych spółkach, ale tym razem nie możemy się powstrzymać. Hossa ma to do siebie, że ma swoich bohaterów-ulubieńców. Przykładowo w hossie lat 2003-2007 były to spółki deweloperskie i budowlane. W obecnej, trwającej od I kwartału 2009 r., największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się producenci gier i spółki biotechnologiczne. Ich wyceny zaczynają wprawiać w coraz większe zdumienie. Zresztą chyba nie tylko nas.

Ale na drugim biegunie są spółki, które mimo 8-letniej hossy wyceniane są tak, jakby byki o nich zupełnie zapomniały. Przykładowo do tego grona można zaliczyć naszego szanownego konkurenta – Altus TFI. W ostatnich 3 latach dynamika wyników tej spółki była naprawdę oszałamiająca. Zazdrościć może niejedna firma technologiczna:
•    zysk w 2014 r. – 36,2m zł,
•    zysk w 2015 r. – 61,7m zł,
•    zysk w 2016 r. – 78,4m zł.
Ile będzie w roku bieżącym – zobaczymy.

Dodatkowo spółkę stać na wypłatę dywidendy rzędu 10%, o czym spółki technologiczne mogą już tylko pomarzyć. Firma ostatnio poinformowała o spektakularnej akwizycji. Oczywiście, są i czynniki ryzyka. Jak zawsze, jak w każdym biznesie. Ale wycena na poziomie jednocyfrowego wskaźnika P/E, a dokładnie P/E16=9 (po wyłączeniu akcji własnych do umorzenia) i to przy takiej dynamice wyników i potencjalnej stopie dywidendy, zastanawia nas i to bardzo. Skąd ten brak wiary w spółkę, która w ostatnich latach rozwijała się nawet szybciej od liderów hossy?

ALI_3_lata

Reasumując, mimo 8 lat byka cały czas na GPW można znaleźć spółki, których rynkowa wycena jest niska. A to może świadczyć o tym, że do końca hossy jeszcze droga daleka.
 
Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 

08:35, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 27 marca 2017

Komentarz z 27.03.2017 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

I kwartał był dla inwestorów udany. Ceny akcji na światowych giełdach wzrosły. Ale ostatnie dni przyniosły korektę notowań. Czy byki stać na odparcie ataku niedźwiedzi? Czy ostatni tydzień będzie zwieńczeniem dobrego I kwartału?

S&P500 osłabł. Ale do szczytu brakuje mu ledwie 2%.

SPX_1_rok

Jednym z powodów korekty na rynkach akcji może być zachowanie się kursu ropy. Nadal uważamy, że długoterminowo ropa nie jest droga, ale było zbyt dużo pozycji spekulacyjnych, co doprowadziło do ponad 10% przeceny.

CL.F_1_rok

Polskie akcje trzymają się dzielnie. Wprawdzie i u nas na wykresie WIG pojawił się zygzak, ale koniec kwartału nie powinien raczej przynieść istotnego pogorszenia sytuacji.

WIG_1_rok

Reasumując, za nami udany I kwartał. Być może rozpoczęła się korekta, na którą od pewnego czasu czekaliśmy. Najbliższy tydzień nie powinien przynieść negatywnych niespodzianek. Ale zakładamy, że kwiecień może być spadkowy.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

09:06, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 20 marca 2017

Komentarz z 20.03.2017 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Co tu dużo mówić – jest lepiej niż się spodziewaliśmy. I to znacznie lepiej.

Minęły zaledwie dwa i pół miesiące 2017 r., a WIG poszybował powyżej ważnego poziomu – 60.000 punktów. Hossa, na której potwierdzenie tak długo czekaliśmy, jest jak najbardziej w mocy. Wzrost WIG o blisko 17% od początku roku trudno nie uznać za wynik spektakularny. Tym bardziej na tle 5-6% zwyżek zanotowanych przez DAX i S&P500.

WIG_10_lat

Co dalej? Tak jak pisaliśmy już kilka tygodni temu – atak na 60.000 punktów wydawał nam się możliwy. Ale atak na rekord wszechczasów z 2007 r., czyli na 67.772 punkty, będzie na razie trudny. To kolejne ponad 10%, a od dołka z połowy 2016 r. aż 50%. Niemożliwe?

Wydaje się, że musiałyby nałożyć się na siebie różne pozytywne procesy. Jak choćby utrzymanie dobrej passy światowych rynków czy brak „genialnych” pomysłów polityków. Wtedy być może. Chyba, że jesteśmy w fazie bańki. Wtedy wszystko jest możliwe. Ale nie jest to nasz bazowy scenariusz. Raczej skłanialibyśmy się do scenariusza stopniowego wytracania impetu przez rynki.

Reasumując, znakomita passa GPW trwa. WIG znalazł się na poziomie 60.000 punktów. Co istotne, zrobił to nie na siłę, a z lekkością. Sporo spółek, szczególnie tych mniejszych, jest nadal atrakcyjnie wycenionych (wskaźnik P/E17 na poziomie 10). A to sugerowałoby, że byki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Ale czy wzrosty mogą być kontynuowane bez żadnych przystanków? Oto jest pytanie.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 

09:08, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 marca 2017

Komentarz z 13.03.2017 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Wydarzeniem bieżącego tygodnia będzie trzecia podwyżka stóp przez Fed. Sytuacja rynkowa jest bardzo sprzyjająca. Giełdowe indeksy są na szczycie – poniżej wykres S&P500 za ostatnie 10 lat.

SPX_10_lat

Stopa bezrobocia w Stanach jest na poziomie najniższym od 2007 r. Na przestrzeni ostatnich 45 lat niższa była tylko w 2000 r.

stopa_bezrobocia_USA

Stopa inflacji zanotowała w ostatnich miesiącach istotny wzrost, głównie wskutek silnego odbicia cen surowców w ostatnim roku.

Roczna_stopa_inflacji_USA

Reasumując, przed nami trzecia podwyżka stóp przez Fed. Jeśli sytuacja na rynkach będzie nadal dobra, należy oczekiwać dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej przez amerykański bank centralny.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 11:27, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 06 marca 2017

Komentarz z 6.03.2017 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Każda hossa w którymś momencie przeradza się w spekulację. Nie inaczej jest i tym razem. Nawet na GPW. W ostatnich dniach naszą uwagę przykuły gwiazdy hossy budowlanej lat 2003-2007 – PBG i Polimex.

Obie spółki znajdują się w niełatwej sytuacji, choć wszystko wskazuje, iż najgorsze mają już za sobą. Ale wzrosty kursów obu tych firm i idąca za tym kapitalizacja rynkowa zdumiewa chyba nie tylko nas.

PBG ma już 4 mld zł kapitalizacji. Ktoś zauważy, że Budimex ma 6,5 mld zł. Tyle że Budi generuje ponad 400m zł zysku i ma ponad 2 mld zł gotówki na bilansie. Miną lata świetlne nim PBG zbliży się do takich osiągnięć.

PBG_3_lata
 
Również w przypadku Polimexu spekulacja trwa w najlepsze. Cena przebiła 10 zł, a kapitalizacja 2,5 mld zł. Co ciekawe, kilka tygodni temu 4 spółki powiązane ze Skarbem Państwa objęły łącznie 150m akcji po… 2 zł. A spółka zależna od ARP zbyła 6m akcji po 3,76 zł. Oczywiście optymiści stwierdzą, że teraz Polimex będzie narodowym czempionem-budowniczym wszystkich elektrowni i nie tylko. Ale, jak uczy historia, wielkie kontrakty, to także wielkie ryzyka...

PXM_3_lata

A jak ktoś już bardzo chce uzyskać ekspozycję na budowanie elektrowni, to jest na GPW m.in. Rafako, które teraz z wyceną 0,7 mld zł wygląda na ubogiego kuzyna PBG czy Polimexu.

RFK_3_lata

Reasumując, powyższe przykłady pokazują, że wchodzimy w fazę bańki. Fantazja inwestorów bierze górę nad zdrowym rozsądkiem. Hulaj duszo, póki rynki na świecie nam to umożliwiają!

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

08:55, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 27 lutego 2017

Komentarz z 27.02.2017 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Tak, czekamy na korektę po 3-4 miesiącach wzrostów na światowych giełdach. Wiele wskaźników ostrzega przed krótkoterminowym przegrzewaniem rynków. A więc czy piątkowe spadki na GPW są zapowiedzią zbliżającej się fali spadkowej?

Najkrótsza odpowiedź: to zależy. Zależy głównie od tego czy (i) wchodzimy w ostatnią fazę 8-letniej hossy, fazę bańki, która zdaniem T. Hońdo miałaby potrwać do sierpnia 2017 r., czy też (ii) będziemy trwać w mniej dynamicznej hossie, ale za to dłużej.

Rzut oka na długoterminowy wykres S&P500 uświadamia, że obecna hossa ma już imponującą historię. W wariancie (i) wchodzilibyśmy właśnie w fazę bańki, oderwania od fundamentalnej wartości amerykańskich spółek. Faza ta jest z reguły bardzo dynamiczna i raczej nie za bardzo można byłoby liczyć na większą korektę. W wariancie (ii), czyli kontynuacji w miarę spokojnej hossy jeszcze przez dobrych kilka kwartałów (a może nawet lat), faktycznie zbliżalibyśmy się do lokalnego szczytu związanego z krótkoterminowym apogeum oczekiwań inflacyjnych. W kolejnych miesiącach, gdy oczekiwania inflacyjne będą opadać, rynki powinny odpocząć, szykując bazę do kolejnej fali w miarę spokojnych wzrostów.

SPX_50_lat 

Gdybyśmy mogli wybierać, zdecydowanie opowiadalibyśmy się za wariantem (ii), czyli dłuższej, spokojniejszej hossy, która teraz powinna przeżyć korektę po ostatnim 3-4-miesięcznym rajdzie.

Czy tak się stanie? A może jesteśmy już u progu bańki, w trakcie której nikt i nic nie jest w stanie powstrzymać wzrostów?

Patrząc z perspektywy GPW można dodać, że ciągle dużo spółek, szczególnie z segmentu średnich i mniejszych, nie jest wysoko wycenionych, co bardziej przemawiałoby za wariantem (ii). Ale motorem napędzającym wzrosty są blue chips. A wśród nich faktycznie coraz trudniej o okazje.

Reasumując, marzy nam się utrzymanie długoterminowej hossy, czyli wariant (ii). Jeśli miałby się materializować, to teraz przydałaby się zdrowa (do 10%) korekta. Ale jeśli światowe giełdy na czele z Nowym Jorkiem wchodzą w fazę bańki, która wg T. Hońdo może potrwać pół roku, to na korektę nie będzie za bardzo czasu.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.09:10, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 20 lutego 2017

Komentarz z 20.02.2017 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Już 12% zyskał od początku roku główny indeks GPW – WIG. To więcej niż zakładała nasza całoroczna prognoza. Na jakim etapie obecnie jesteśmy?

Po pierwsze – długoterminowo potwierdziliśmy właśnie, że od I kwartału 2009 r. mamy hossę na polskim rynku akcji. Dołek z 2016 r. wypadł powyżej dna z lat 2011-12, a bieżący odczyt jest wyższy od szczytu z maja 2015 r.

WIG_10_lat
 
Po drugie – w pobliżu znajduje się psychologiczna bariera 60 tys. punktów, a później szczyt wszechczasów z 2007 r. – niecałe 68 tys. punktów. O ile możemy sobie wyobrazić, że w trakcie bieżącego rajdu dochodzimy w pobliże 60 tys. punktów, to szczyt wszechczasów ciągle wydaje się nam poza zasięgiem w najbliższych tygodniach, a nawet miesiącach.

Po trzecie – krótkoterminowo narasta optymizm inwestorów. Nasz autorski wskaźnik optymizmu T. Hońdo właśnie osiąga najwyższy poziom w okresie ostatnich 4 lat. Sugeruje to przegrzanie rynku, chociaż z drugiej strony nie oznacza to, iż poziom przegrzania nie może być jeszcze wyższy.

Barometra_Nastrojów_Giełdowych_Qnews.pl 

Reasumując, 8-letnia hossa na GPW trwa. Nie wykluczamy ataku WIG na poziom 60 tys. punktów. Rekord wszechczasów na razie jest poza zasięgiem. Wskaźniki optymizmu sugerują przegrzewanie się rynku.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 
09:20, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 lutego 2017

Komentarz z 13.02.2017 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Równo rok temu polskie banki przeżywały ciężkie chwile. Podatek sektorowy (0,44% od aktywów), widmo rozliczeń kredytów frankowych po kursach historycznych, kolejne groźne pomysły polityków niemal co kilka dni.

Minął rok i… polskie banki są najjaśniejszymi gwiazdami nie tylko warszawskiej GPW, ale pewnie i w skali światowej. Do podatku wszyscy się już przyzwyczaili, banki dostosowały oprocentowanie depozytów i kredytów, wprowadziły dodatkowe opłaty. Z kredytami CHF sprawa może jeszcze nie do końca wyjaśniona, ale przewalutowania po kursie historycznym nie będzie. Tak przynajmniej uważa szef rządzącej partii.

Kursy banków szybują zatem, a indeks WIG-Banki walczy o tytuł globalnego mistrza AD 2017, będąc już 16,6% na plusie od początku roku.

WIG_BANKI_3_lata
Inwestorzy, szczególnie zagraniczni, przecierają oczy ze zdumienia, bo jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że nie ma łatwiejszego sposobu na zarabianie, jak obstawianie spadków cen polskich banków. Rząd, PZU i PFR wyszli na inwestycyjnych guru, kupując 33% pakiet akcji Pekao S.A. praktycznie w dołku. Trudno o lepszy początek roku.

Oczywiście malkontenci zauważą, że polskie banki wyceniane są obecnie drogo – 15-16 razy zyski przewidywane w 2017 r. Że kwestia CHF może jeszcze wracać jak bumerang. Banki będą zapewne musiały oddać część spreadów, a sądy mogą okazać się mniej łaskawe niż politycy. Ale kto się tym teraz przejmuje?

Reasumując, WIG zyskał już 11% w br., wypełniając w 6 tygodni naszą całoroczną prognozę i wyrównując rekord hossy 2009-2017 z kwietnia/maja 2015 r. A nasi politycy na razie okazują się inwestycyjnymi wyjadaczami. Kto by pomyślał…

WIG_10_lat

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
09:13, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 06 lutego 2017

Komentarz z 6.02.2017 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?


Fala wzrostów za nami, wskaźniki techniczne w strefie wykupienia i wydawałoby się, że korekta nadchodzi dużymi krokami. Problem w tym, że zbyt wielu inwestorów na nią czeka, więc niekoniecznie musi nadejść szybko.

Inwestorzy rozgrzali się przy listopadowo-grudniowo-styczniowej fali wzrostów. Plus do tego WIG za ostatnie 12 miesięcy zyskał 27%. To mniej więcej tyle, ile można zarobić na lokacie bankowej przez… 10 lat. W związku z tym nie dziwi zwiększone zainteresowanie GPW.

WIG_1_rok

A ponieważ wciąż niewielu inwestorów ma akcje w swoich portfelach, więc nie jesteśmy zaskoczeni, że korekta wcale nie nadchodzi. I może nie nadejść tak szybko, jak wielu by chciało. A jeśli do tego dodamy cały czas spokojne zachowanie głównych indeksów giełdowych na czele z S&P500 i DAX, więc nie dziwmy się, że ci, którzy inwestują w akcje mają wreszcie swoje przysłowiowe „5 minut”.

Reasumując, chyba zbyt wielu inwestorów czeka na korektę, a zbyt mało ma akcje w swoich portfelach. W związku z tym korekta wcale nie musi nadejść w najbliższym czasie. Co więcej, przy sprzyjających nastrojach na światowych giełdach, jest teraz czas na różne ataki byków w segmencie średnich i mniejszych spółek, gdzie wyceny są cały czas bardzo bardzo przyzwoite.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
08:33, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 30 stycznia 2017

Komentarz z 30.01.2017 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Już od dobrych paru kwartałów zwracamy uwagę, że akcje w Polsce są relatywnie niedrogie, a na rynkach rozwiniętych potencjał do wzrostów jest ograniczony wskutek bardzo dużych wzrostów w ostatnich 8 latach.

I początek 2017 r. potwierdza nasze tezy. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to amerykański rynek akcji wiedzie prym. I faktycznie S&P500 bije w ostatnich dniach rekordy wszechczasów. Ale ten główny indeks nowojorskiej giełdy jest raptem nieco ponad +2% od początku roku.

SPX_1_rok

Nie inaczej sytuacja przedstawia się z niemieckim DAXem. Wzrost tak, ale raptem niecałe 3%.

Spójrzmy za to na warszawską GPW. U nas dynamika wzrostów w pierwszych tygodniach nowego roku jest naprawdę godna podziwu. WIG zyskał już ponad 7%.

WIG_1_rok

Jeszcze okazalej wygląda nasz najlepszy indeks – mWIG40. W jego przypadku skala wzrostu wynosi już 10%. A od po brexitowego dołka aż 40%! W niecałe 7 miesięcy.

MWIG40_1_rok

Reasumując, 8-letni rynek byka na świecie na razie ma się dobrze. Ale – będziemy to powtarzać jak mantrę – to polskie akcje mają większy potencjał wzrostowy. Pierwsze tygodnie nowego roku to potwierdzają. Podczas gdy indeksy głównych rynków zyskały 2-3%, u nas najważniejsze indeksy wzrosły o 7-10%. Oczywiście zawsze trzeba pamiętać o tym, że po tak dobrej passie może nadejść korekta.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

09:11, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (1) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 37