Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Kategorie: Wszystkie | Komentarze
RSS
poniedziałek, 26 lutego 2018

Komentarz z 26.02.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Odbije się w końcu, czy spadamy dalej? Oto jest pytanie. Na razie WIG kręci się przy poziomie ok. 62,5k punktów i inwestorzy pewnie zastanawiają się, co dalej.

20180226_WIG_1_rok

W naszej ocenie rynek ma pewien, kilkuprocentowy potencjał do odbicia. Może być to zatem niezły moment na dokupienie akcji. Natomiast styczniowy szczyt wydaje nam się nie do pokonania. Nawet w trakcie całego bieżącego roku. Byłoby to nawet zgodne z prognozami sprzed kilku lat, zakładającymi wyrównanie przez nasz rynek szczytu z 2007 r.

20180226_WIG_20_lat

Jeśli nasze przypuszczenia okażą się słuszne, to najbliższe miesiące na GPW (i innych rynkach) nie powinny być złe. Zwiększyć się powinna zmienność. Pojawić się może więcej okazji. W portfelach udział akcji powinien być zmniejszany na wzrostach, a preferowanymi walorami powinny być niedrogie i płacące wysokie dywidendy spółki. Najwięcej takich przypadków występuje wśród spółek finansowych i deweloperskich.

Reasumując, nadal uważamy, że jest szansa na kilkuprocentowe odbicie na GPW. Można więc podjąć pewne ryzyko i przeprosić się z akcjami. Ale styczniowy szczyt może być już trudny do pobicia.

PS. Bardzo dobrze spisuje się nasz faworyt na I półrocze – QUERCUS Rosja, który zyskał już 8,4% od początku br.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 10:41, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 lutego 2018

Komentarz z 12.02.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Główne indeksy giełdowe, jak S&P500 czy DAX, skorygowały się już o ok. 10% i znalazły na poziomie pierwszego wsparcia.
 20180212_SPX_1_rok
 20180212_DAX_1_rok

Jest szansa, że poziomy te zadziałają i rynki zaczną odreagowanie
. Stałoby się tak w wariancie zakładającym, iż tworzenie formacji szczytowej może zająć kilka miesięcy, a regularne spadki nastąpiłyby dopiero potem. Skalę bieżącego odbicia w (najbardziej prawdopodobnym) neutralnym scenariuszu można byłoby szacować na kilka procent (ok. 5%). W bardzo pozytywnym scenariuszu nie można byłoby wykluczyć, że byki spróbowałyby jeszcze zaatakować rekordy wszechczasów. W wariancie pesymistycznym – obecne poziomy wsparcia zostałyby przełamane, a inwestorów czekałaby kontynuacja zimnego prysznica z ostatnich 2 tygodni.

Na warszawskiej GPW również znaleźliśmy się na poziomie pierwszego wsparcia – 62 tys. punktów na WIG. W neutralnym scenariuszu czekałoby nas teraz odbicie do ok. 65 tys. punktów.

20180212_WIG_1_rok

Reasumując, jest szansa na zakończenie korekty na światowych giełdach po ok. 10% spadkach od szczytów. Prawdopodobne jest kilkuprocentowe odreagowanie. Oczywiście nie można wykluczyć scenariuszy skrajnych.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 
11:40, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 05 lutego 2018

Komentarz z 5.02.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Styczeń na rynkach finansowych był udany, lepszy od naszych oczekiwań. Ale ostatnie dni, a szczególnie piątkowa sesja w Nowym Jorku, przypomniały, że dobra passa nie może trwać wiecznie. W piątek S&P500 zanotował 2% spadek, największy od kilkunastu miesięcy.
 20180205_SPX_1_rok

Czy to jedynie krótka korekta, czy też początek średnioterminowego trendu spadkowego? Różne wskaźniki makroekonomiczne oraz nastroje inwestorów (ale nie-polskich) wskazują, że należy się poważnie liczyć z możliwością szczytowania przez rynki. Niekoniecznie musi to jednak oznaczać kontynuację spadków w najbliższym czasie. Formacje szczytowe przybierają bowiem różne kształty.

Jeśli chodzi o sytuację na GPW – nieprzyjemnie zaczyna wyglądać WIG20. Gros dużych spółek jest bardzo wysoko wycenionych (wskaźnik P/E18 dla banków wynosi 16) lub ma niesprzyjające warunki operacyjne. Jednym z faworytów do spadków jest PKN, który w piątek stracił 4,4% i znalazł się blisko ważnego wsparcia. Jego przełamanie oznaczałoby możliwość znaczącego pogłębienia przeceny.

20180205_PKN_1_rok 
Na drugim biegunie znajdują się średnie i mniejsze spółki. Ich wyceny pozostają niskie, a w niektórych przypadkach nawet bardzo niskie. Przykładowo Altus TFI jest wyceniony na poziomie P/E17=7,5 i 12% stopy dywidendy, a XTB, które opublikowało wstępne wyniki w piątek, na poziomie zaledwie P/E17=6,2.

Reasumując, 15-miesięczna fala wzrostów na światowych giełdach musi mieć swój kres. Czy wydarzenia ostatnich dni to początek tego kresu? Trzeba się liczyć z taką możliwością.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 

09:52, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (2) »