Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Kategorie: Wszystkie | Komentarze
RSS
poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Komentarz z 23.04.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

W ubiegłym tygodniu dwa OFE poprosiły dwie giełdowe spółki o wypłatę wyższej dywidendy niż rekomendowały wcześniej zarządy. Mowa o Kętach i Elektrobudowie. Jeśli nowe propozycje zyskają wsparcie innych akcjonariuszy na zbliżających się WZA, to stopa dywidendy wyniesie – odpowiednio – 7% i 11%. Nieźle.

I to dopiero początek sezonu dywidendowego. Będzie on w wielu przypadkach bardzo obfity. Z blue chips na wyróżnienie zasługują: Pekao S.A. (wykres poniżej), PZU i Bank Handlowy. Jeśli oczekiwania analityków się sprawdzą, to wypłacą one dywidendy w wysokości od 5% do 6,5%.

20180423_PEO_3_lata

Ale jeszcze ciekawiej wygląda sytuacja wśród sporego grona spółek średniej wielkości. W przypadku Altus TFI, po ostatnim spadku kursu, stopa dywidendy może sięgać 12%. Wśród rekordzistów są także deweloperzy – Atal, Dom Development (wykres poniżej), Echo czy LC Corp wypłacą po 8-9%. Budimex również blisko 9%.

20180423_DOM_3_lata 
Do tego można dodać długą listę małych firm, w przypadku których stopy dywidend sięgną od kilku do nawet kilkunastu procent.

Wypłacane dywidendy powinny być istotnym wsparciem dla naszej GPW. Szczególnie, iż są one nieproporcjonalnie duże w stosunku do środków wypłacanych przez spółki notowane na rynkach rozwiniętych (w relacji do cen akcji).

Reasumując, polscy inwestorzy już mogą się szykować na dywidendowe żniwa. Tak wysokich plonów dawno nie było.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 
11:15, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Komentarz z 16.04.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Zapowiadane przez nas wiosenne odbicie, powoli się materializuje. Giełdowe indeksy, choć z pewną nieśmiałością, to jednak próbują poruszać się w kierunku północnym. Prawdopodobnie nawet sobotnie bombardowanie syryjskich instalacji wojskowych przez amerykańską koalicję nie będzie miało istotnego przełożenia na sytuację rynkową w bieżącym tygodniu ze względu na bardziej wizerunkowy charakter tych działań. Polskiemu rynkowi za to może pomóc zmiana perspektywy ratingu agencji S&P, która w piątek została podniesiona z neutralnej do pozytywnej.

Okres ostatnich tygodni obfitował w wiele wypowiedzi dotyczących stóp procentowych w naszym kraju. Ze strony RPP płynie cały czas jasny przekaz, że okres ultra niskich stóp może się wydłużyć znacznie bardziej ni? wszyscy tego oczekiwali.

Miało to przełożenie na rentowność polskich obligacji skarbowych, która spadła do 3% w przypadku papierów 10-letnich...

 20180416_10PLY.B_1_rok

… a także na obniżenie oczekiwań co do prognoz zysków naszych banków, co nie pozostało bez wpływu na notowania WIG-Banki…
 20180416_WIG_BANKI_1_rok

… w końcu również na notowania spółek, które mogą być największymi beneficjentami ultra niskich stóp – poniżej kurs akcji Dom Development, który – wygląda na to – będzie próbował sforsować rekord hossy na poziomie ok. 90 zł.

20180416_DOM_1_rok

Reasumując, zgodnie z naszymi przewidywaniami, byki nie będą się chciały tak łatwo poddać. Siła ich kontrataku pokaże czy szczyt hossy (w styczniu) jest już za nami, czy też być może sytuacja rozwinie się lepiej od naszych oczekiwań.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

09:50, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 09 kwietnia 2018

Komentarz z 9.04.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?


Lutowo-marcowa wyprzedaż na rynkach porządnie wystraszyła inwestorów. Widać to chociażby po naszym Barometrze Nastrojów Giełdowych Qnews.pl. Podobnie jak na początku 2016 r. i w połowie 2016 r. (Brexit), poziom odczytu tego wskaźnika znalazł się w strefie strachu.

20180409_BNG_Qnews 

Jest więc spora szansa na to, że w najbliższych tygodniach dojdzie do odbicia, zarówno na rynkach zagranicznych, jak i na naszej GPW. Tym bardziej, że WIG20 został wyraźnie w tyle za indeksami rynków wschodzących.

Jedynym czynnikiem ryzyka dla powyższej tezy jest potencjalna zmiana średnio- lub długoterminowego trendu na spadkowy po szczytach w styczniu. W takim scenariuszu odczyty mogłyby zejść jeszcze niżej, do strefy paniki. Ale, co już kilkukrotnie podkreślaliśmy, po 9-letniej hossie oraz 15-miesięcznej średnioterminowej fali wzrostowej od wyboru D. Trumpa na prezydenta, byki nie powinny pozwolić na oddanie pola niedźwiedziom w tak krótkim czasie. A to sugerowałoby, że faktycznie teraz czas na kontratak byków. Zobaczymy, jak silny.

Reasumując, wydaje się, że nadszedł czas na wiosenne odbicie.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 

09:23, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »