Komentarze giełdowe Sebastiana Buczka, Prezesa Zarządu Quercus TFI S.A.
Sebastian Buczek
RSS


Kategorie: Wszystkie | Komentarze
RSS
poniedziałek, 19 marca 2018

Komentarz z 19.03.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

W ostatni tydzień wchodziliśmy z pewnymi nadziejami na odbicie, głównie z powodu siły demonstrowanej przez rynek amerykański. Niestety, po kilku dniach ponownie znaleźliśmy się przy 60 tys. punktów (czyli ponad -5% od początku roku).

20180319_WIG_1_rok

Odczuwalny jest brak popytu na polskie akcje. Naszym blue chips nie służą informacje o możliwej budowie elektrowni atomowej. Narracja polityczna wskazuje, że projekt ponownie został wyciągnięty z szuflady. Inwestorzy domyślają się, kto mógłby sfinansować budowę i pozbywają się akcji potencjalnych współwłaścicieli projektu.

W segmencie mniejszych spółek sytuacja kształtuje się nieco lepiej. Indeks sWIG80 jest -1% od początku roku. Co ciekawe, wyceny wielu mniejszych i średnich spółek (SMS) są zastanawiająco niskie. Przykładowo – 8% lub wyższą stopę dywidendy potencjalnie oferują m.in.: Altus, Atal, BAH, Budimex, Dom, Echo, Elektrobudowa, LC Corp czy Skarbiec. Z kolei jednocyfrowym wskaźnikiem P/E18 charakteryzują m.in. Altus, Archicom, Asbis, Dom, LC Corp, Lokum, Stalprodukt, XTB. Takie poziomy wyceny spotyka się raczej w bessie, niż po 9 latach hossy. Zastanawiające.

Negatywnym bohaterem ostatnich dni został PKP Cargo. Notowania runęły w piątek o 20% po tym, jak spółka opublikowała gorsze od oczekiwań wyniki za IV kwartał 2017 r., słabszą prognozę na rok bieżący i zapowiedziała znaczące zwiększenie nakładów inwestycyjnych.

20180319_PKP_1_rok

Reasumując, WIG wrócił w pobliże 60 tys. punktów, ściągany w dół głównie przez słabe blue chips. Poprawia się siła relatywna mniejszych spółek. Nadal wierzymy, że realizuje się nasz bazowy scenariusz kilkumiesięcznego szczytowania. Dobrze by było, gdyby rynek odbił się w najbliższych tygodniach.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

10:17, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 marca 2018

Komentarz z 12.03.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?

Po trudnym lutym, marzec jest łaskawszy dla inwestorów. Może na razie niekoniecznie polskich, ale i dla nich słońce jeszcze zaświeci.

Ale po kolei. Najpierw rzut oka na rynek amerykański. A tam… powrót dobrej koniunktury, mimo (głównie medialnych) ceł na stal i aluminium. Prym wiedzie technologiczny Nasdaq, który w piątek właśnie ustanowił nowy rekord wszechczasów! Jakby na przekór wszystkim obawom (w tym również i naszym), że rynki są w trakcie kilkumiesięcznej fazy szczytowania.

20180312_NDQ_1_rok
U nas tak dobrze nie było. Szczególnie w trakcie czwartkowej i piątkowej sesji, kiedy do inwestorów w końcu dotarło, że podwyżek stóp długo, długo jeszcze nie będzie, a zatem oczekiwania co do wyników banków, a tym samym ich kursy, są przesadzone. Oj, dostało się kilku reprezentantom tego największego sektora. W gronie liderów przeceny znalazły się m.in. Alior i PKO BP.

Optymiści odczytają to jednak w inny sposób – inwestorzy uwzględnili w wycenie banków dłuższy okres ultra niskich stóp (notabene bardzo korzystny dla sektora deweloperskiego) i teraz GPW może podążać za rynkiem amerykańskim. Jest nadzieja, że tak właśnie się stanie, przynajmniej w najbliższym czasie. Optymistyczną wersję może również potwierdzać mocno negatywny odczyt naszego barometru nastrojów giełdowych Qnews.pl. Dotarł on właśnie do poziomu strachu, ostatnio widzianego w połowie 2016 r.

 20180312_BNG_Qnews

Z ciekawostek – spółką, która w ostatnich tygodniach wzbudziła najwięcej emocji, jest bez wątpienia GetBack. Kurs znacząco spadł po informacji o planowanej emisji akcji. Żywiołowy rozwój firmy, jak widać, ma swoją (wysoką) cenę. Ponieważ sytuacja na rynkach finansowych jest dobra, jest szansa, że oferta może spotkać się z zainteresowaniem. Oczywiście znakiem zapytania pozostaje cena emisyjna. Nie można też wykluczyć, że prędzej lub później dojdzie do zmian w strukturze akcjonariatu. Spółce przydałby się duży inwestor, który zapewniłby dostęp do tańszego kapitału i zrestrukturyzowałby ją. To zadanie dla zarządu i Abrisa na najbliższe tygodnie.

20180312_GBK_1_rok

Reasumując, krótkoterminowo strachy na rynkach ustępują. Jest zatem czas na odbicie. Prym wiedzie najmocniejszy w hossie Nasdaq. My pozostaliśmy w blokach startowych, ale nawet i u nas powinniśmy poczuć choć trochę powiewu wczesnej wiosny.
 
Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 

09:21, sebastian_buczek , Komentarze
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 05 marca 2018

Komentarz z 5.03.2018 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Z serii: Co nas dziwi?


Niestety, nasze nadzieje (z ubiegłego poniedziałku) na odbicie na warszawskiej GPW zostały dość brutalnie zestawione z rzeczywistością. WIG nie utrzymał I wsparcia na poziomie 62,5k i wybił się w dół, zmierzając w kierunku wsparcia numer II w okolicach 60k. Czy zatrzyma się na tym poziomie?

20180305_WIG_1_rok
O ile krótkoterminowo sytuacja techniczna nie wygląda źle (sporo już rynek spadł) i prawdopodobnie prędzej lub później doczekamy się jakiegoś odbicia, to spojrzenie na długoterminowy wykres WIG nie napawa wielkim optymizmem. W pozytywnym scenariuszu (kilkumiesięcznego szczytowania rynków na świecie) czeka nas ewentualnie powrót do poziomu 65k, a później… słowo na B, którego lepiej głośno nie wypowiadać.

 20180305_WIG_10_lat

Wyraźnie lepiej za to radzą sobie mniejsze spółki, które nie wzrosły w ubiegłym roku, są przez to nisko wycenione, a na dodatek będą wypłacać w tym i/lub przyszłym roku wysokie dywidendy.

W gronie tegorocznych liderów, oprócz 10 spółek o dość spekulacyjnej naturze, które zdążyły już podrożeć o 60-120% (!), znajdziemy m.in. Playway, XTB, I2 Development czy TIM, które zyskały po 30%. Mocno kontrastuje to z reprezentantami WIG20. Tylko Asseco i Alior są na lekkich plusach, a 1/3 składu tego indeksu straciła 10% lub więcej.

Reasumując, ostatnie tygodnie na rynkach są kwintesencją tego, czego możemy spodziewać się w całym roku 2018 – wielu wahań i sporych przecen tych walorów, które były gwiazdami ubiegłorocznej hossy. Lepiej mogą zachowywać się aktywa nisko wycenione, często płacące solidne dywidendy rzędu 8-10%.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 09:42, sebastian_buczek , Komentarze
Link Dodaj komentarz »